Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zdražilo téměř vše. Ceny loni rostly nejvíc za poslední tři roky

Zdražilo téměř vše. Ceny loni rostly nejvíc za poslední tři roky

Míra inflace byla loni v průměru 0,7 procenta, o rok dřív statistici uváděli hodnotu 0,3 procenta. V prosinci spotřebitelské ceny zrychlily meziroční růst na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace i ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012.

Analytici očekávali růst spotřebitelských cen v prosinci mírně nižší – meziročně o 1,9 procenta, tedy jen přiblížení dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky.

U potravin a nealkoholických nápojů se buď zrychlil meziroční cenový růst, nebo po poklesu ceny v listopadu začalo zdražování. Ceny pečiva se zvýšily o desetinu, vajec o téměř 14 procent, másla o víc než pětinu.

Ceny pohonných hmot začaly meziročně růst o 4,3 procenta, ačkoli v listopadu klesaly. Stravovací služby zdražily o 4,8 procenta, ubytování o 1,5 procenta. Tento nárůst analytici už před zveřejněním čísel spojovali s prosincovým zavedením elektronické evidence tržeb (EET) v těchto oborech.

Proti předloňskému prosinci na konci loňska zdražily také alkoholické nápoje o 3,1 procenta a tabákové výrobky o 6,5 procenta. Vzrostly také ceny nájemného, vody, elektřiny a tepla, léků a jejich doplatků, pojištění a finančních služeb. Zlevnilo bytové vybavení, ceny zemního plynu klesly o téměř sedm procent. Ceny zboží v prosinci úhrnem meziročně vzrostly o 1,9 procenta, ceny služeb o dvě procenta.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek