Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman bude kandidovat. „Významné obohacení,“ vítá start ostrého boje o Hrad premiér Sobotka

Zeman bude kandidovat. „Významné obohacení,“ vítá start ostrého boje o Hrad premiér Sobotka

Prezident Miloš Zeman večer svým příznivcům na Hradě oznámil, co se obecně očekávalo: že bude znovu kandidovat na prezidenta. Politiky tím nepřekvapil. Jeho slova přesto efekt mají – Zeman je považovaný za jednoho z největších favoritů a jeho slova dělají do velké míry jasno v tom, kdo má jaké šance a kdo proti komu bude stát.

Pozornost se teď paradoxně upírá i na premiéra. Bohuslav Sobotka bude už za pár hodin (v pátek 10. 3.)usilovat o znovuzvolení do čela strany na sjezdu ČSSD. I když slovo „usilovat“ je v tomto případě nutné brát s velkou rezervou – šéf vlády má podporu prakticky jistou a tím spíš se čeká, jak vyřeší odvěký rébus, jaký postoj k Zemanovi zaujmout.

„Předpokládal jsem, že se takovým způsobem rozhodne. Je to významné obohacení nabídky, kterou voliči budou mít k dispozici. (...) I pro sociální demokracii to znamená obohacení nabídky,“ komentoval Sobotka Zemanovo rozhodnutí z Bruselu, kde byl tou dobou na summitu EU.

Přiživil tak úvahy o tom, že sociální demokracie nepostaví vlastního kandidáta a naopak – což je podle informací INFO.CZ momentálně na stole – otevřeně Zemana podpoří.

Vzájemná symbióza bude jistě lákavá. Blížící se volby budou dominantním tématem a Zemanovi by nijak nepomohlo, kdyby ČSSD stavěla vlastního kandidáta proti němu. Sobotka zase bude potřebovat vše, co mu na podzim dá alespoň trochu šanci konkurovat favorizovanému hnutí ANO Andreje Babiše. A dobré vztahy se Zemanem výměnou za jeho podporu můžou takto působit. Respektive neuškodí, na rozdíl od těch špatných.

„Zeman se nebude moct vymezovat tolik proti vládě – což je jedním z velkých zdrojů jeho podpory,“ připomíná další z východisek sociolog Daniel Prokop.

Zeman nepřekvapil, jeho slova ale čistí „bitevní pole“

Politici se Zemanovou kandidaturou obecně počítali. Pro některé z osobností, které opatrně pomýšlely na boj o Hrad, naopak může znamenat konec nadějí.

„Kandidatura pana prezidenta není překvapení, samozřejmě jsem to čekal, že půjde znovu do voleb,“ uvedl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zemana podle něj úřad baví a užívá si ho. „Objíždí každý rok regiony i několikrát po sobě a dokáže dostat lidi na náměstí. Šance má velké, považuju ho za favorita voleb,“ dodal Babiš.

„Zeman bude jistě favoritem prvního kola. Pro druhé to ale nutně neplatí,“ tvrdí sociolog Prokop. „V našem zářijovém výzkumu Zemana ve fiktivním duelu pro druhé kolo mírně porážel Michal Horáček. Stejně jako Jan Švejnar. Další kandidáti se Zemanem těsně prohrávali,“ říká Prokop a jmenuje Martina Stropnického a Jiřího Pospíšila.

Europoslanec Pospíšil (za TOP 09) na twitteru napsal, že bylo jasné, že Zeman a jeho okolí nebudou chtít Pražský hrad opustit. „Souboj o směrování země pokračuje. Spojme síly. Nikdo není neporazitelný!“ uvedl.

Podle kandidáta na prezidenta Michala Horáčka s oznámením prezidenta Miloše Zemana o kandidatuře přišel čas vystavit mu účet „Za všechny ty virózy, urážky a lži, kterými poškozoval všechny občany včetně svých někdejších voličů. V této volbě se proti němu a všemu, co představuje, postavím s hlubokou vírou, že máme na víc,“ uvedl v reakci Horáček, který je dosud považovaný za jediného vážnějšího protikandidáta.