Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman by měl zůstat v Česku. Jurečka a Herman prezidentovu cestu do Číny nepodpoří

Zeman by měl zůstat v Česku. Jurečka a Herman prezidentovu cestu do Číny nepodpoří

Lidovečtí ministři Marian Jurečka a Daniel Herman nebudou na dnešním jednání vlády hlasovat pro schválení nadcházející cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Prezident by měl kvůli současné vládní krizi zůstat v Česku, řekli ministři novinářům při příchodu do Strakovy akademie. Podle Jurečky by delegaci do Číny místo Zemana mohl vést ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

„Šlo by to vyřešit tím, že by se šéfem delegace stal ministr průmyslu. České republice by prospělo, kdyby tu Zeman zůstal,“ uvedl Jurečka. Úplné zrušení cesty by podle něj bylo chybou, protože se na ni chystá zhruba 200 podnikatelů.

Kabinet má dnes schvalovat cestu prezidentské delegace do Číny, jejíž náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. Zeman odlétá do Asie ve čtvrtek, tři ministři za ČSSD - Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Miloslav Ludvík - už svou účast v delegaci zrušili.

Zeman chce až po návratu z cesty, tedy ve druhé polovině příštího týdne, řešit návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman navíc trvá na tom, že před odvoláním je nutné vypovědět koaliční smlouvu.

KDU-ČSL už v úterý vyzvala prezidenta, aby odložil cestu do Číny a neopouštěl Česko do vyřešení vládní krize. Stejně jako většina ústavních právníků tvrdí, že prezident si nemá klást podmínky a respektovat ústavu. Ústava i ústavní tradice podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka hovoří jasně. „Prezident republiky odvolává člena vlády na návrh předsedy vlády. Tečka. To znamená, pokud takto konat nebude, nejedná v souladu s ústavou,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL.

Dění kolem Zemana a Babiše sledujeme ŽIVĚ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek