Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman otevřel na Expu v Astaně tuzemský pavilon. Češi se chlubí unikátním letounem na elektřinu

Zeman otevřel na Expu v Astaně tuzemský pavilon. Češi se chlubí unikátním letounem na elektřinu

Prezident Miloš Zeman na mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně otevřel český pavilon. Návštěvníkům představuje některé české vynálezy, které mají spojitost s hlavním mottem Expa, tedy s energií budoucnosti. Expo bylo oficiálně zahájeno v pátek večer, první návštěvníky uvítalo dnes. Výstava potrvá do 10. září. Prohlídkou českého pavilonu prezident zakončil návštěvu Vietnamu a Kazachstánu a ještě dnes odletí zpět do České republiky.

Český pavilon je stejně jako celé Expo věnován tématům spojeným s budoucností energií a snižováním emisí. Představuje proto některé české vynálezy a jeho dominantu tvoří koncept sportovního letounu s elektrickým pohonem společně s elektrickým létacím kolem. Pro návštěvníky bude také připraveno české jídlo a pivo a díky moderním technologiím rovněž ukázky českých památek.

Zeman po přestřižení pásky poděkoval bývalému ministrovi průmyslu Janu Mládkovi, že účast České republiky na výstavě prosadil. Rozpočet české výstavy se pohybuje kolem 90 milionů korun. V pavilonu jsou představeny formou modelů elektrobus, využívající nejmodernější poznatky z oblasti nanotechnologií, nebo například elektrárna, která produkuje energii při likvidaci běžných komunálních odpadů.

„V Astaně prezentujeme model své továrny na zpracování odpadu, která je postavena v Londýně. Zde je vytištěn 3D tiskárnou model v poměru jedna ku 20,“ řekl ČTK předseda představenstva společnosti Hedviga Group Marek Beneš. Továrna podle něj dokáže ze všech druhů odpadu vyrobit energii téměř bez emisí. Poznamenal, že jde o originální českou patentovanou technologii. Kazachstánu podobnou továrnu také nabízí, v blízké době chce v zemi uzavřít smlouvu na elektrárnu v hodnotě 6,5 milionu eur (170 milionů Kč). Proniknout chce i na trh dalších asijských zemí, včetně Číny a Indie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek