Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman poděkoval pohraničníkům za „historickou pravdu“. Organizaci sleduje BIS i vnitro

Zeman poděkoval pohraničníkům za „historickou pravdu“. Organizaci sleduje BIS i vnitro

Prezident Miloš Zeman nedávno poslal zdravici Klubu českého pohraničí, v němž vyzvedl jeho snahu o vlastenectví. Jak ale podotýká server Aktuálně.cz, organizaci kvůli radikálním názorům některých jejích členů sledují od 90. let tajné služby i ministerstvo vnitra. 

„Já beru Sudetoněmecký landsmanšaft, zejména poté, co ze svých stanov odstranil majetkové a teritoriální nároky, jako jednu z krajanských organizací a myslím si, že jeho přirozeným partnerem je nějaká krajanská organizace v České republice, například Klub českého pohraničí, kterému jsem nedávno poslal pozdravný dopis,“ uvedl Zeman ve čtvrtek na TV Barrandov.

Klub ve svých stanovách uvádí, že jeho prioritou je „chránit a bránit zájmy občanů České republiky, zvláště českého pohraničí, před hrozbou novodobé germanizace a usilovat o zachování suverenity a územní celistvosti České republiky“.

Prezident v dopise dle předsedy klubu Rudolfa Peltana ocenil, že se organizace snaží „hájit historickou pravdu“. První místopředseda klubu Gustav Janáček dodal, že Zeman poděkoval také za „posilování problematiky vlastenectví“.

Server Aktuálně.cz poukázal na skutečnost, že klub je už řadu let v hledáčku tajných služeb i ministerstva, které ho řadí do stejného ranku s extremisty. BIS ve své zprávě za rok 2003 varovala, že se klub spolu s dalšími extremisty shodl na tom, že Česká republika nemá vstupovat do Evropské unie.

Úředníci ministerstva vnitra si zase například všimli, že se pohraničníci snaží vzdělávat o historii i děti. „Podobné akce jsou rizikové vzhledem k možnosti skryté propagace myšlenek radikálního komunismu a ovlivňování žáků ideologií neslučující se s demokratickými principy ČR,“ uvádí ke klubu zpráva za rok 2012.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek