Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman pustí na svobodu nájemného vraha Kajínka. Milost mu podepíše příští týden

Zeman pustí na svobodu nájemného vraha Kajínka. Milost mu podepíše příští týden

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že udělí milost vrahovi a recidivistovi Jiřímu Kajínkovi. Příslušný dokument už je připravený, Zeman ho podepíše po svém návratu z Číny, tedy v druhé polovině května. Řekl to v rozhovoru pro televizi Barrandov, o svém záměru už informoval ministra spravedlnosti.

Kajínek bude mít podle Zemana sedmiletou podmínku. Pokud během té doby spáchá trestný čin, vrátí se zpátky do vězení. Jde o nejvyšší možnou lhůtu, jakou jde omilostněnému vězni udělit, uvedl Zeman na televizi Barrandov. „U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka," řekl Zeman.

To, že chce prezident Kájínka poslat na svobodu, už několikrát naznačil. Naposledy během dnešní tiskové konference při návštěvě Libereckého kraje. 

„Pokud to rozhodnutí bude pozitivní, byl bych rád, kdyby se to pan Kajínek – ať už prostřednictvím sdělovacích prostředků nebo jinak – dozvěděl jako první. Mohu vás ujistit, že to rozhodnutí padne hned po mém návratu z Číny,“ dodal potom prezident na brífinku na závěr návštěvy Libereckého kraje.

1080p 720p 480p 360p 240p
Josef Klíma mluví o milosti pro Jiřího Kajínka

Manželka Miloše Zemana Ivana se s Kajínkem překvapivě setkala ve středu v rýnovické věznici. Vyslechla ho a předala mu knížku o zámku v Lánech.

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a obviňuje soudy z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. Zeman se v jeho prospěch vyjadřuje opakovaně a pravomocný rozsudek zpochybňuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek