Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se zastává Duky. Kvůli udavačskému dopisu „pisklounů“ se taky obrátí na papeže

Zeman se zastává Duky. Kvůli udavačskému dopisu „pisklounů“ se taky obrátí na papeže

Prezident Miloš Zeman se rozhodl reagovat na výzvu skupiny českých katolíků, které nazval „pisklouny". Ti sepsali dopis žádající papeže Františka o to, aby kardinálu Dominiku Dukovi neprodlužoval mandát. Zeman papeže požádá o opak, aby Dukovi mandát prodloužil. Prezident to uvedl v TV Barrandov. 

Výzvu křesťanských aktivistů papeži považuje Zeman za udavačský dopis. "Já jsem se rozhodl, že i když se zásadně do věcí katolické církve nemontuji, že se jako hlava České republiky obrátím na Svatého otce s žádostí, aby prodloužil kardinálu Dukovi jeho mandát," řekl Zeman.

Prezident uvedl, že Duku zná řadu let a přál by si, aby katolický klérus měl více tak výrazných osobností. "Dominik Duka je vlastenec," dodal Zeman s tím, že je to vlastnost, která není u vysoce postavených kněží v Česku obvyklá. Připomněl také Dukovu minulost politického vězně v dobách komunismu. "Rád bych věděl, kolik z těch pisklounů by mělo odvahu státi se v těžké době politickým vězněm."

Křesťanští aktivisté vyčítají Dukovi příklon k nacionalismu a krajní pravici. Na Dukovi se jim nelíbí také to, že "rád používá okázalé insignie moci". Uvedli to v dopise papeži, který představili tuto středu na happeningu před Arcibiskupským palácem.

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.

Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek