Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zeman škodí Moravě.“ Na prezidenta čekali v Brně jeho odpůrci, kritiky má i mezi zastupiteli

„Zeman škodí Moravě.“ Na prezidenta čekali v Brně jeho odpůrci, kritiky má i mezi zastupiteli

Několik lidí dnes protestovalo proti prezidentu Miloši Zemanovi při jeho příjezdu k sídlu Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Někteří měli vlajky Severoatlantické aliance a Moravy, další se vybavili plakáty ironizujícími vztah Zemana k Číně. Prezident, který je v Brně od neděle a dnes začíná oficiální program, jim při vstupu do budovy zamával. Kdo Zemana ale při návštěvě úřadu v Brně „nepřivítal“, byla část jihomoravských krajských zastupitelů, kteří prý nesouhlasí s jeho chováním. Chyběli koaliční zástupci TOP 09 s Žít Brno, opoziční Zelení a lidovci s výjimkou bývalého hejtmana Stanislava Juránka. 

„Zeman škodí Moravě,“ skandoval před krajským úřadem předseda strany Moravané Ondřej Hýsek. Zeman podle něj patří k politikům, kteří prosazovali současné krajské uspořádání. Moravané kraje kritizují, volají po obnově zemské samosprávy.

Další protestující si vzal vlajku Severoatlantické aliance. Zeman podle něj zpochybňuje české bezpečnostní vazby, když se obrací k Rusku a Číně. „Zeman je notorik,“ zaznělo také z hloučku protestujících při prezidentově příjezdu.

Policie ulici před krajským úřadem uzavřela, lidé se tedy nemohli dostat příliš blízko k prezidentovi. Protestující stáli asi 20 metrů od vstupu do budovy, další hrstka zvědavců pozorovala jeho příjezd z protější strany ulice.

Zeman má řešit krizi, ne dělat kampaň, tvrdí kritici

Zastupitelé, kteří se rozhodli prezidenta nepřivítat, odůvodnili absenci tím, že nesouhlasí se Zemanovým chováním. TOP 09 s Žít Brno a později i lidovci a Zelení informovali už s předstihem o tom, že na setkání se Zemanem nepůjdou. Podle nich by měl spíš řešit vládní krizi a nedělat si kampaň před volbami, ale také nesouhlasí s jeho vystupováním. Uvedli například nerespektování ústavy, sprostá slova v médiích, kauzu Ferdinanda Peroutky nebo dětské porno v jeho počítači.

Za prezidentem přišli zastupitelé z ANO, ČSSD, ODS, Starostů pro Jižní Moravu, KSČM nebo SPD-SPO. Kromě toho se dnes Zeman setká i se zástupci hasičů a policie a podepíše se do krajské pamětní knihy. Odpoledne ho čeká cesta do Ivančic, kde se podívá do nemocnice, za vedením města a poté bude mít debatu s občany.

V úterý má prezident v plánu návštěvu společnosti Jihomoravská armaturka v Hodoníně a poté zamíří do Kozojídek, vesnice roku Jihomoravského kraje 2016. Bude tam debatovat s lidmi stejně jako posléze ve Veselí nad Moravou. Poslední den svého pobytu Zeman zahájí veletrhy IDET na brněnském výstavišti, navštíví společnost ABB a setká se v Kuřimi s představiteli i obyvateli města.

Zeman zavítal na jižní Moravu jako prezident počtvrté. Naposledy to bylo ještě za minulého vedení v roce 2016. Tehdy byl hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, kterého prezident nazýval svým přítelem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek