Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman v Rusku podpořil Nord Stream II. Plynovod, který rozděluje Evropu

Zeman v Rusku podpořil Nord Stream II. Plynovod, který rozděluje Evropu

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Ruska podpořil plynovod Nord Stream II, jenž má vést plyn z Ruska do Německa. Ve svém pořadu na TV Barrandov uvedl, že tak učinil mj. po konzultaci s ministrem obchodu a průmyslu Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Plynovodem, který rozděluje Evropu, má po dně Baltického moře ročně proudit 55 miliard metrů krychlových plynu. Zeman už dříve svůj postoj odůvodnil tím, že pro Českou republiku bude mít projekt ekonomický přínos. 

Prezident se v pořadu, který se natáčel v Moskvě, rovněž vrátil k článku o českém vděku za sovětskou intervenci v roce 1968, který vyšel na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda ve stejný den, kdy Zeman zahájil návštěvu Ruska.

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ napsal Leonid Maslovskij v článku zveřejněném v úterý.

Článek v Česku vyvolal velké pobouření. Zeman podotkl, že v „Rusku jsou stále ještě nostalgikové, kteří sní o sovětském impériu“ a zopakoval, že souběh vydání článku s jeho návštěvou Ruska považuje za „drzost a provokaci“, proti které se důrazně ohradil. O autorovi článku prohlásil, že je to „šílenec s vylízaným mozkem“. V rozhovoru pro TV Barrandov dodal, že „nejen v ČR jsou někteří novináři prostitutky, i když u nás se jim říká presstitutky“.

Prezident posléze připomněl, že ruský premiér Dmitrij Medveděv se od článku distancoval, text byl stažen z webu, jeho autor byl vyhozen a šéfredaktor dostal důtku s výstrahou. A nakonec na témže webu vyšel článek oslavující Pražské jaro.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek