Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel Miroslav Šlouf. Bývalému blízkému spolupracovníkovi Miloše Zemana bylo 69 let

Zemřel Miroslav Šlouf. Bývalému blízkému spolupracovníkovi Miloše Zemana bylo 69 let

Lobbista a kontroverzní postava české politiky, která pomohla v první přímé volbě na Hrad Miloši Zemanovi, Miroslav Šlouf, se dlouhodobě potýkal se závažnou onkologickou chorobou. Informaci o jeho úmrtí přinesly Lidové noviny s odkazem na zdroj blízký Šloufově rodině. 

Šlouf býval v 70. letech vedoucím funkcionářem Socialistického svazu mládeže. Od roku 1975 působil v KSČ, ze strany vystoupil v létě 1991. Mezi lety 1981 až 1992 zasedal v tehdejší České národní radě, předchůdkyni dnešní Poslanecké sněmovny.

V první polovině 90. let vstoupil do ČSSD, kde se postupně stal vlivným mužem. Miloši Zemanovi vymyslel autobus Zemák, následně mu pomohl uspět ve volbách v roce 1998 a stal se jeho hlavním poradcem. 

Počátkem roku 2008 byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit „jezevce z Vysočiny“ Zemana zpátky do politického života. Šlouf stál za vznikem Strany práv občanů (SPO), po prezidentské volbě 2013 ale jejich přátelství skončilo. 

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách. V jeho týmu vznikl například i spis Olovo pomlouvající Petru Buzkovou.  V roce 2007 Jiří Paroubek naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). Šlouf sám připustil kontakty se zavražděným podnikatelem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem.

V posledních letech se Šlouf kvůli těžké nemoci veřejného života neúčastnil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek