Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zfušovaný nákup letounů CASA před soudem. Exministryni hrozí až deset let vězení

Zfušovaný nákup letounů CASA před soudem. Exministryni hrozí až deset let vězení

Vleklá kauza pořízení transportních letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun se po pěti letech trestního stíhání ocitne v průběhu úterka před soudem. Obviněnými jsou bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk, kterým hrozí až deset let za mřížemi.

Soud bude posuzovat domnělé zneužití pravomoci veřejného činitele v případě obou obviněných, jak Prakanová, tak Staněk svou vinu odmítají. Bývalé ministryni vyčítá obžaloba, že si nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Mimo to postihlo nakoupené letouny několik závad, kvůli nimž měly opakovaně zákaz létat.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka, tehdy již v demisi. Její ministři v kauze vystupují jako svědci. Nákup byl od počátku odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za krokem stál tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Ve spisu mimo jiné stojí, že se Vlasta Parkanová chtěla nákupem transportních letounů CASA zalíbit premiérovi. Způsobenou škodu kriminalisté vyčíslili na 819 milionů korun. Parkanová se hájí mimo jiné tím, že výběr letadla i dohoda o ceně náležely jejím podřízeným.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek