Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimola končí. Jihočeský hejtman po rozpadu koalice rezignoval

Zimola končí. Jihočeský hejtman po rozpadu koalice rezignoval

Jihočeský hejtman Jiří Zimola končí po půl roce v krajském křesle. Kritikovi Bohuslava Sobotky zlomily vaz neshody v koalici ohledně financování krajských nemocnic. Krach je výsledkem smírčího jednání, na kterém hnutí ANO požadovalo změnu radních včetně hejtmana Jiřího Zimoly. Sociální demokraté na to nepřistoupili, zástupci hnutí ANO následně vypověděli koaliční smlouvu. Jiří Zimola dnes oficiálně oznámil svou rezignaci.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola dnes oficiálně oznámil svojí rezignaci. Učinil tak v reakci na rozpad koalice v regionu. Jak dnes uvedl na tiskové konferenci: „Od začátku nám bylo jasné, že tato koalice nemůže dlouho trvat.“

Zimola ve svém vyjádření obvinil koaličního partnera hnutí ANO, který ho chtěl dlouhodobě odstranit a využil k tomu prý současnou napjatou situaci kolem krajských nemocnic.

1080p 720p 480p 360p 240p
„Chlapské řešení.“ Zimola veřejně oznámil, že jako hejtman skončí

Zimola podle svých slov neodchází zhrzený ani uražený. Přesto jeho odchod zřejmě klidný nebude. „Chci ukázat, kdo tahal za nitky a kdo stojí za koncem populárního hejtmana,“ uvedl dnes ve svém prohlášení Zimola. Ve své řeči neútočil pouze na koaliční partnery z hnutí ANO, ale řekl, že chce také demaskovat mafiánské praktiky ODS.

Bývalý hejtman uvedl, že volný čas nyní využije k odpočinku a k nabrání sil do dalšího volebního boje. Dodal ale, že sociální demokracie zkusí domluvit vznik nové koalice – měly by ji tvořit kromě ČSSD hnutí Jihočeši 2012, koalice Pro Jižní Čechy a KDU-ČSL.

Důvodem rozpadu koalice byl spor ohledně krajských nemocnic. ANO kritizovalo sociální demokraty kvůli zdravotnictví, které spadá do gesce ČSSD. Opoziční strany před několika dny uvedly, že předseda představenstva krajské organizace Jihočeské nemocnice Martin Bláha ročně pobírá 7,2 milionu korun. Na tento fakt poukazuje i ANO.

Opoziční strany tvrdí, že prostřednictvím platu pro Bláhu kraj vyvádí z nemocnic peníze. Argumentují tím, že Bláha nechá stavět na svém pozemku v Lipně nad Vltavou rekreační dům pro jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Zimola uvedl, že nijak nepochybil, že část peněz už Bláhovi uhradil a zbytek doplatí po kolaudaci domu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek