Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zpoplatnění plastových tašek a otcovská dovolená. Jaké další zákony dnes podepsal prezident Zeman?

Zpoplatnění plastových tašek a otcovská dovolená. Jaké další zákony dnes podepsal prezident Zeman?

Prezident Miloš Zeman měl dnes napilno. Svým podpisem stvrdil celkem čtyři zákony, které v příštích měsících ovlivní životy mnoha Čechů. Novopečení otcové například získají nárok na týdenní placenou, od příštího roku si lidé budou muset v obchodech zaplatit za igelitové tašky a jeho podpis pod zákonem o vědě a výzkumu umožní poskytnout dotace na provoz výzkumných institucí. Na co se musí Češi připravit?

Otcové získají nárok na volno po narození dítěte

Muži budou moci podle novely o nemocenském pojištění nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici. Pokud odváděli nemocenské pojištění, budou z něj dostávat 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Otcovská podle vlády posílí vztah mezi rodiči a potomkem a motivuje muže, aby se do péče víc zapojili. Nárok na otcovskou budou mít podle předlohy muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. V takovém případě by mohli na tuto dovolenou nastoupit do sedmi let věku dítěte.

Novela, která vejde v platnost zřejmě v únoru příštího roku, předpokládá i výplatu stoprocentní nemocenské pro dobrovolné hasiče a další dobrovolné záchranáře, pokud onemocní kvůli nasazení. Dostávali by tak při nemoci nebo úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči.

Podle novely zároveň dosáhne na sirotčí důchod víc dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.

Konec nezpoplatněných plastových tašek v obchodech

Podle novely o odpadech lidé nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Zákon tak zpoplatní všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Vládní předloha přitom původně měla v souladu s unijní směrnicí zpoplatnit jen lehké tašky vzhledem k tomu, že silnější tašky většina obchodníků sama zpoplatňuje.

Novela, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu, cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky.

Bude možné dotovat provoz výzkumných institucí

Cílem zákona o vědě a výzkumu je zabránit ochromení systému financování výzkumu a vývoje v důsledku změn zákona, které byly přijaty loni. Řeší stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady, aby si například chemik z grantu mohl koupit potřebnou chemikálii.

Změny se dotýkají podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Změny se dotknou také dobíjecích stanic pro elektromobily

Podle novely zákona o pohonných hmotách, kterou dnes Zeman podepsal, budou muset být veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily v evidenci. Tu zatím vede ministerstvo průmyslu pro čerpací stanice a stanice na plyn.

V evidenci jsou zatím klasické čerpací stanice na benzin a naftu a stanice na plyn. Novela má upravit i dosavadní registr. Provozovatelé pump budou muset podle předlohy nově oznamovat druhy prodávaných pohonných hmot. Obchodníci s pohonnými hmotami a provozovatelé benzinek budou smět nakupovat stlačený zemní plyn jen od držitelů licence. Změní se i povolování vzniku čerpacích stanic, řešit ho budou stavební úřady podle stavebního zákona.

Předloha, která reaguje na evropskou směrnici o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, zavede definice a povinnosti, které souvisí s vytvořením infrastruktury pro alternativní paliva. Týká se to především právě elektromobility a definice příslušných pojmů. Například za běžnou dobíjecí stanici pro elektromobily bude podle novely považována stanice, která umožňuje přenos elektřiny do elektrického vozidla s výkonem 22 kilowattů (kW) nebo nižším. Dobíjecí stanice s výkonem vyšším než 22 kW budou označeny jako vysoce výkonné. Prodejci elektřiny nebudou distributory pohonných hmot podle zákona o pohonných hmotách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek