Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvrat v politicky výbušné kauze: Pelikán přiznal, že Hrad tlačí na vydání hackera do Ruska

Zvrat v politicky výbušné kauze: Pelikán přiznal, že Hrad tlačí na vydání hackera do Ruska

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je pod tlakem Hradu. Podle serveru Respekt.cz prezident Zeman tlačí na Pelikána, aby odmítl nároky USA a vydal údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Moskvy. Ministr tlaky z Hradu přiznal a uvedl, že vedle prezidenta Zemana u něho lobboval i kancléř Vratislav Mynář. 

O tlaku prezidenta na Pelikána se dosud jen spekulovalo, ministr nyní informace médií poprvé potvrdil. Pelikán pro server Respekt.cz uvedl, že se u něho prezident Zeman dvakrát v lednu osobně přimlouval, aby vydal Nikulina do Ruska.  

Protože rozhodnutí dosud nepadlo, tlak Hradu pokračuje. Na počátku tohoto týdne ministra navštívil prezidentův kancléř Vratislav Mynář a zajímal se o to, jak to s Nikulinem vypadá. „Hradní kancléř mě navštívil,“ potvrdil ministr novinářům. Schůzku přiznal i Mynář. „Sice vám do toho nic není, ale předal jsem panu ministrovi dopis od matky zadrženého Nikulina,“ uvedl kancléř.

O počínání Hradu už údajně ví i premiér Andrej Babiš. Podle informací Respektu s Pelikánem na toto téma tento týden hovořil a ministra podpořil. „Ministr Babiše opravdu informoval o nepřípustném tlaku ze strany prezidenta kvůli tomu hackerovi,“ sdělil novinářům zdroj blízký Babišovi. Premiér navíc dle zjištění serveru preferuje vydání Nikulina do USA. „Určitě preferuji vydání do USA, ale nemám na to žádný vliv,“ uvedl před dvěma týdny.

Třicetiletého Rusa zadržela v říjnu 2016 v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox z let 2012 a 2013. O vydání žádá také Rusko, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Přípustnost extradice do obou zemí už potvrdily české soudy, konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti. Podle Respektu ale musí počkat, až Ústavní soud rozhodne o druhé ústavní stížnosti Nikulina, pomocí níž se hacker snaží odvrátit své vydání do USA.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek