Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 evropských míst, která změnila dějiny lidstva. Máme je i kousek za hranicemi

5 evropských míst, která změnila dějiny lidstva. Máme je i kousek za hranicemi

V Gdaňsku dělníci z doků zatápěli komunistům. Na dveře kostela ve Wittenbergu zase Martin Luther přibil teze, které rozmetaly náboženský monopol katolictví v Evropě. Místa, kde se přepisovaly dějiny, leží nedaleko českých hranic.

Gdaňsk - 885 kilometrů od Prahy

Latinské Gedanum, německý Danzig, kašubský Gduńsk, největší z měst působivého baltského Trojměstí. To je Gdaňsk, místo, kde začala Druhá světová válka a kde vznikla slavná opozoční skupina Solidarita. Půlmilionové město omývané Baltským mořem má zvláštní půvab. Vedle sebe tu žije vzpomínka na strohost německých rytířů s kosmopolitností mezinárodního přístavu. První dojem z Gdaňsku může být rozpačitý, ale čím déle v něm člověk je, s tím těžším srdcem nakonec odjíždí. Nebude samo sebou, že s Gdaňskem svůj živpotní příběh spojil spisovatel Günther Grass, filozof Arthur Schopenhauer nebo poetický astronom Johannes Hevelius.

Wittenberg - 315 kilometrů od Prahy

Člověk by čekal, že město, kde se díky Martinu Lutherovi v roce 1517 stalo rodištěm reformace, bude tak nějak velkolepější. Jenže v saskoanhaltském Wittenberku, přesně Lutherstadt Wittenbergu, se zastavil čas. Pořád to je univerzitní městečko s podivně zamřelou atmosférou. Wittenberk je živý skanzen, ostatně v něm je k vidění hned několik budov zapsaných na památkovém seznamu UNESCO. Najdete tu i českou stopu. Jan Jesenský tu tak načichnul reformačním “kacířstvím,” že mu bylo v roce 1621 na Staroměstském náměstí třeba před popravou vyříznout jazyk.

Peenemünde - 614 kilometrů od Prahy

Po pravdě řečeno je Peenemünde díra s necelými třemi stovkami obyvatel. Leží poblíž ostrova Usedom v Baltském moři. O tamních obyvatelích zřejmě historicky nepanovalo nejlepší povědomí. Usedom prý vzniklo z úsloví “Uh, so dumm,” které znamená “Ach, takový hlupák.” Přesto se právě tady během Druhé světové války shromáždily patrně nejlepší vědecké mozky nacistického Německa. Výsledkem jejich práce byly ničivé rakety V1 a V2. To je tragická část příběhu. Je tu ale i ta lepší. Právě tady, v Peenemünde, začala kariéra Wernhera von Brauna, muže, který jako šéf výzkumu NASA nakonec dokázal dostat člověka na Měsíc.

Poitiers - 1380 kilometrů od Prahy

Francouzské město Poitiers má prastarou historii, přesto je tak mladé, až to bere dech. Každý třetí obyvatel současného Poitiers je mladší než třicet let, každý čtvrtý je studentem. Obyvatelé jsou mimořádně hrdí na to, že pocházejí právě z Poitiers. Muži si říkají pictaviens, ženy pictaviennes. 10. Října 732 na dohled Poitiers proběhla asi nejdůležitější bitva evropských dějin. Frankové pod vedením majordoma Karla Martela v ní zastavili zdánlivě nezastavitelný postup Arabů. Pokud by tato bitva dopadla jinak, dost možná by dnes Evropa byla arabská. Intektuály by mohlo zajímat, že se v Poitiers narodil Michel Foucault. Ano, ten s kyvadlem.

Tordesillas - 2148 kilometrů od Prahy

Městečko leží v provincii Valladolid ve Španělsku. Protéká jím řeka, kterou přetíná půvabný prastarý most. Na první pohled na Tordesillas není nic zajímavého. Prostě jedno z mnoha malých španělských měst, která mají svoje nejslavnější roky dávno za sebou. Tordesillas je ale výjimečné místo. Právě tady byla roku 1494 podepsána smlouva, která rozdělila všechny minulé, současné i budoucí zámořské objevy mezi dvě tehdy největší námořní mocnosti, Portugalsko a Španělsko. Pokud si tedy chcete připomenout pošetilost mocných, podle kterých stačí nakreslit čáru na mapě a všechno je vyřešeno, Tordesillas byste neměli minout.