Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kambodža: ztracená perla Asie, která dodnes bojuje s dopady genocidy

Kambodža: ztracená perla Asie, která dodnes bojuje s dopady genocidy

„Shnilé musí pryč,“ hlásal v sedmdesátých letech kambodžský diktátor Pol Pot. Před více než čtyřiceti lety spustil v zemi radikální čistku obyvatel, při které jich byla téměř celá čtvrtina vyvražděna. Učitelé, studenti, mniši, herci, lidé s brýlemi či ti, kdo znali kohokoli ze zahraničí. Ideál komunistického kambodžského státu byli nevzdělaní rolníci, kteří nepotřebují spát ani jíst. Dodnes země trpí velkým nedostatkem doktorů, kvalitních učitelů či mechaniků a velká část obyvatel pracuje v šedé ekonomice.

„Naoko svobodná země je pro nás vězením,“ svěřil se 23letý Narith Sang, pracovník hostelu, jehož největším snem je podívat se za hranice Kambodži. „Nemůžeme se svobodně projevovat, je obrovský problém najít práci, která nás uživí, a lidé nejsou dostatečně vzdělaní, aby si uvědomovali nutnost posílat své děti do školy,“ shrnul několik z mnoha velkých aktuálních problémů.

Navzdory nim si však kambodžská ekonomika za poslední desetiletí výrazně polepšila a je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Asii. Stojí zejména na textilním průmyslu, turismu a zemědělství.

Legislativní slabiny však stále brání vzniku dynamičtějšího soukromého sektoru, slabá majetková práva a všudypřítomná korupce nadále omezují hospodářskou svobodu. „Spousta lidí má dvě tři práce, aby uživili rodinu,“ říká Narith a pokračuje: „Země se stále vzpamatovává z následků tvrdého režimu a genocidy probíhající mezi lety 1975 –1979 a předchozího bombardování letectvem USA v rámci válečného konfliktu ve Vietnamu.“

Více si přečtěte na webu E15.cz.