Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka všech vod ukryla dinosaury, stolová hora Roraima nabízí zážitek na celý život

Matka všech vod ukryla dinosaury, stolová hora Roraima nabízí zážitek na celý život

Kdo vyšplhá při týdenním treku na nejslavnější stolovou horu světa Roraimu, vstoupí do jiného světa. Rozlehlé náhorní plato, po němž se lze toulat celé dny, má téměř pravěkou atmosféru. Ne náhodou hora inspirovala spisovatele Arthura Doyla k sepsání románu Ztracený svět.

Stolová hora v Jižní Americe, na které dosud žijí dinosauři, pterodaktylové a kterou obývají divocí opolidé. Takové místo vykreslil Arthur Conan Doyle ve svém dobrodružném románu Ztracený svět, který se zařadil k nejúspěšnějším počinům britského spisovatele. K fantazírování o přežívající pravěké oáze ho prý inspirovala stolová hora Roraima. A kdo na ni po náročné výpravě divočinou vystoupá, nebude se Doylovi divit.

Roraima stojí přesně v bodě, kde se střetávají hranice tří jihoamerických států: Guyany, Brazílie a Venezuely. Do posledně jmenované země spadá většina plochy hory. A z Venezuely se také podniká většina výprav. Roraima stojí v nejodlehlejším a lidupustém koutě země, daleko od všech společenských problémů. Okolní oblast, kde žije minimum obyvatel, se nazývá Guyanská vysočina.

Roraima není jedinou místní stolovou horou. Podobných bizarních útvarů připomínajících opravdu stoly pro bohy jsou tu desítky. Zdejší indiáni Pemónové jim říkají Tepuis. Roraima patří s vrcholem ve výšce 2810 metrů k nejvyšším bodům vysočiny. Této hoře Pemónové někdy přezdívají „Matka všech vod“. Důvod je zřejmý. Pokud silněji prší, z hrany hory začnou padat desítky vodopádů.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek