Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro prázdnou řeckou kasu. Země zažívá turistický boom, mohl by padnout letitý rekord

Naděje pro prázdnou řeckou kasu. Země zažívá turistický boom, mohl by padnout letitý rekord

Četné lety a hotely už jsou obsazené, první hosté přijíždějí. Řecko letos počítá s turistickým boomem, jaký země desítky let nezažila, píše agentura DPA.

Zatím je ještě v přístavu na řeckém ostrově Skopelos klid. Na vlnách se klidně houpou rybářské lodě, první turisté seženou místo v tavernách bez problému, hospodští servírují v dobré náladě rajčatový salát a sépie. Jde o klid před bouří: po rekordním roce 2016 s přibližně 27,5 milionu turistů se má v tomto roce počet návštěvníků dostat až na 30 milionů.

„Počkáme a uvidíme, sigá, sigá, pomalu, pomalu!“ volá mladý kuchař Rigas Gripiotis, přestože jeho optimismus prozrazuje široký úsměv. „Skopelos je trochu odlehlý, nejsme Mykonos nebo Santorini, kde se pořád něco děje,“ vysvětluje, proč je opatrný. Přesto spolu se svými třemi bratry doufá, že to bude skvělé léto. Jejich hospůdka Kymata přímo ve starém přístavu je čerstvě vymalovaná, vše je připraveno pro hosty.

Dimitris Skalidis, který provozuje tři hotely v rybářské osadě Tolo na Peloponésu, si pochybnosti nepřipouští. „Prožíváme turistický boom, jaký tu nebyl desítky let,“ říká nadšeně. „Máme skoro obsazeno a už přijímáme rezervace na rok 2018!“ Christos Pilatakis, ředitel hotelu na ostrově Rhodos, jeho slova potvrzuje: „Dokonce ještě v listopadu je v naší malé vísce Lindos obsazeno 60 procent pokojů.“

Do Helady to letos láká především německé turisty. Němci tvoří odjakživa největší skupinu zahraničních turistů v Řecku. Letos se má jejich počet zvýšit o další milion na tři miliony, odhaduje athénské ministerstvo pro turistiku. Velmi populární je Řecko i mezi Francouzi, Brity a Rakušany.

Země těží z různých faktorů: z nejisté bezpečnostní situace v jiných oblíbených turistických zemích jako jsou Turecko a Egypt, ale také z toho, že se za poslední dva roky uklidnila situace uvnitř samotného Řecka. „Od roku 2015 už se nekonají žádné stávky, které by stály za řeč, a atentáty tady nejsou vůbec - lidé se cítí bezpečně,“ říká Dimitris Skalidis.

Navíc po schválení smlouvy o uprchlících mezi Evropskou unií (EU) a Tureckem silně zeslábl příliv utečenců. Na obzvlášť zasažených ostrovech Lesbos a Chios se turistický ruch vzpamatovává jen pozvolna, ještě pořád jich tu totiž ve špatných podmínkách vytrvale čekají tisíce. Ale ostrov Kos znovu zaznamenává významný nárůst rezervací.

Peníze od turistů Řecko neustále ohrožené bankrotem velmi potřebuje. Turistické odvětví hospodařilo v roce 2016 s obratem kolem 13 miliard eur (346,7 miliardy Kč) - letos by to mohlo být o 50 procent více, domnívá se ministerstvo pro turistiku, které počítá i s významným nárůstem zaměstnanosti. I když jde do značné míry o sezonní pracovní místa, byla by to alespoň přechodná úleva pro zemi s nejvyšším podílem nezaměstnaných v EU - přes 23 procent.

Úplně bez mráčků ale nálada i tak není, protože i řecký turistický sektor zasáhla rozsáhlá úsporná opatření a zvyšování daní, které po vysoce zadlužené zemi požadují mezinárodní věřitelé. Třeba v hotelech se daň z přidané hodnoty zvedla ze 13 na 24 procent. „Abychom zůstali konkurenceschopní, nepromítneme tato navýšení a odvody do účtů hostů,“ říká Dimitris Skalidis.

Proč stát „hospodářskou lokomotivu“ jménem turistika zatížil, místo aby ji podpořil, tomu hoteliér nerozumí. Ale teď už na hloubání nezbývá čas, protože sezona začala - a i do Tola na Peloponéském poloostrově dorazili první z mnoha očekávaných turistů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek