Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nádraží, které mělo více smůly než vlaků. Využívali ho i nacisté, teď je z něj místo duchů

Nádraží, které mělo více smůly než vlaků. Využívali ho i nacisté, teď je z něj místo duchů

Měl to být významný železniční uzel, který by zrychlil dopravu mezi Paříží a Madridem. Historické události k němu ale nebyly přívětivé a nyní zeje prázdnotou. Nádraží v Canfrancu uprostřed Pyrenejí by ale mohlo znovu ožít.

Nádraží v Canfrancu mělo být odvážnou a moderní chloubou regionu. Stojí sice na území Španělska, ale sloužilo jako hraniční nádraží, které usnadňovalo dopravu mezi Paříží a Madridem. Samotné nádraží ale tvořilo jen jakousi pomyslnou třešničku na dortu. Nejdříve bylo totiž nutné vybudovat samotnou železnici, a to přes velmi komplikovaný terén – Pyreneje.

Trať si stavěli Francouzi a Španělé sami, a to každá na své straně hranice. Když v roce 1928 nastal den, kdy na trať vyjede první vlak, záhy se separovaná výstavba ukázala jako poměrně velký problém. Koleje měly na obou stranách hranice jiný rozchod. Vlaky tak musely jezdit kyvadlově a lidé museli na hranicích přesedat, železniční personál zase musel přenášet všechen náklad.

Další ránu zažila železniční trať za španělské občanské války. Generál Franco totiž nechal zavřít všechny tunely, aby republikánským oponentům zabránil v pašování zbraní. Linka se znovu otevřela až během druhé světové války. Právě tehdy ji začaly využívat tisíce Židů, kteří prchali právě do Španělska. Podle BBC ji ale záhy objevili i nacisté, kteří trať používali jako kanál, kudy mohou přepravovat zlato, které během války získali po celé Evropě.

Pak už to šlo s celou tratí a tím pádem i s nádražím z kopce. Zájem sice opadl jen z francouzské strany, Španělé své sousedy ale nebyli schopní ani s platnou smlouvou donutit k další spolupráci. Nádraží, které se ve své době stalo tím největším na světě, tak začalo chátrat. Nyní se ale možná blýská na lepší časy. O nádraží se začala starat tamní samospráva a stavba se stala vyhledávanou turistickou atrakcí, v budoucnu se možná z její části stane i hotel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek