Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po stopách Hanzelky a Zikmunda. Projděte si jejich první cestu na interaktivní mapě

Po stopách Hanzelky a Zikmunda. Projděte si jejich první cestu na interaktivní mapě

První cestu slavného cestovatelského dua Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda přibližuje nová interaktivní mapa, zachycena je jejich výprava z Prahy až do Kapského města. Jednotlivé body na mapě připomínají nejdůležitější okamžiky cesty, obsahují dobové fotografie, zápisky a krátká videa vybraná z celovečerních filmů Afrika I a Afrika II, sdělil dnes ČTK zástupce společnosti Mapotic, která mapu připravila společně se zlínským Muzeem jihovýchodní Moravy, Klubem H+Z, Filmexportem Home Video a dalšími partnery u příležitosti 70. výročí africké cesty Hanzelky a Zikmunda.

„Hanzelku a Zikmunda jsme jako kluci obdivovali. Chtěli jsme uctít jejich odkaz a také ho připomenout nové generaci, která slavná jména přestává znát. Naším záměrem bylo zpřístupnit informace novou, moderní formou,“ uvedl ředitel Mapotiku Ivoš Gajdorus.

Dokumenty vybíralo muzeum a Klub H+Z. „Cestovatelé na své první expedici pořídili na 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu. Pro mapu jsme vybrali nejzajímavější snímky a texty, aby si lidé mohli udělat představu, jaké překážky museli cestovatelé překonat, jaká místa navštívili a koho při svém putování potkali,“ uvedla pracovnice muzea Magdaléna Preiningerová, která pečuje o archiv Hanzelky a Zikmunda.

Filmexport Home Video, který vydává DVD s filmy cestovatelů, pro interaktivní mapu vybral 48 krátkých videí, která si lidé mohou přehrát přímo v mapě.

Mapa by měla být postupně doplňována, přibýt by měly i další cesty Hanzelky a Zikmunda. Mapotic je mapový systém, ve kterém si mohou vytvářet vlastní mapy jednotlivci, komunity, neziskové organizace i firmy.

Cesta Zikmunda a Hanzelky v roce 1947 vedla nejprve do Afriky, z Kapského města pak přepluli do Argentiny a vydali se na pouť po Jižní a Střední Americe. Za tři a půl roku projeli 44 zemí, urazili 111 000 kilometrů, z toho 61 700 ve svém voze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek