Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šok z brexitu a slabá libra mají i pozitiva. Do Británie jezdí mnohem víc turistů

Šok z brexitu a slabá libra mají i pozitiva. Do Británie jezdí mnohem víc turistů

Slabá libra po loňském červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie nadále přitahuje do Spojeného království zvýšené počty návštěvníků. Počet zahraničních turistů v zemi za první čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 18 procent na 2,73 milionu, uvedl minulý týden britský statistický úřad.

Libra hned po referendu spadla o zhruba 12 procent vůči dolaru a o devět procent proti euru. Letos zůstává britská měna stále slabá a po dočasném dubnovém oživení ztrácí k dolaru v porovnání s úrovní před referendem stále asi 13 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Slabá libra Britům zvyšuje náklady na dovoz a na cesty do zahraničí. Cizinu navštívilo v prvním čtvrtletí o jedno procento Britů více než o rok dříve, uvedl úřad.

720p 480p 360p 240p

Británie zažívala příliv zahraničních turistů hned po referendu, v červenci se počet těchto návštěvníků zvýšil o 18 procent. Experti oslovení BBC tehdy varovali, že zvýšený turistický zájem nemusí trvat dlouho a že vystoupení země z EU návštěvníky od cest do Británie v dlouhodobějším horizontu naopak odradí.

Za celý loňský rok navštívilo Británii rekordních 37,3 milionu turistů, o tři procenta více než předloni. Jejich úhrnné výdaje zůstaly beze změny na 22,2 miliardy liber (684 miliard Kč). Cestovní ruch je v Británii podle BBC třetím největším zdrojem pracovních míst.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek