Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Belgičané vyhodili Saúdy z největší bruselské mešity. Byli v podezření, že radikalizují věřící

Belgičané vyhodili Saúdy z největší bruselské mešity. Byli v podezření, že radikalizují věřící

Belgické úřady vyhodily zástupce Saúdské Arábie z největší bruselské mešity, která se nachází jen několik desítek metrů od unijních institucí. Informuje o tom belgický deník L'Echo. Takzvaná Velká mešita je roky v podezření, že její představitelé radikalizují věřící, přičemž právě belgické úřady na tom mají svůj podíl. 

Belgie v roce 1969 Saúdské Arábii mešitu v podstatě dlouhodobě pronajala s tím, že Saúdové budou platit její provoz. Parlamentní komise, která byla sestavena po teroristických útocích v Bruselu, ovšem doporučila tuto smlouvu vypovědět.

Saúdové dostali od belgických úřadů upozornění, že mají jeden rok, aby se sbalili a mešitu opustili. Něco podobného postihlo před časem i tamního imáma, kterému Belgičané zrušili povolení k pobytu, protože byl napojen na radikální salafistické hnutí. I ostatní představitelé mešity jsou nicméně pravděpodobně napojeni na skupiny hlásající radikální podobu islámu.

Belgičané „vyhození“ Saúdské Arábie řeší i na diplomatické úrovni, protože země na Blízkém východě patří mezi jejich důležité obchodní partnery. Byl to i stejný důvod, proč Belgie Saúdům mešitu v roce 1969 pronajala. Král Badouin chtěl tehdy získat přístup k ropě a Saúdům nabídl smlouvu na 99 let, která zahrnovala i pronájem mešity.

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek