Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český europoslanec Ježek povede v EP výbor pro finanční trestné činy. Dřív přerušil spolupráci s ANO

Český europoslanec Ježek povede v EP výbor pro finanční trestné činy. Dřív přerušil spolupráci s ANO
 

Předsedou nového speciálního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky byl zvolen český europoslanec Petr Ježek. Oznámila to dnes jeho kancelář. O zřízení výboru rozhodli poslanci na počátku března.

Výbor pro finanční trestnou činnost má 90 členů a bude pracovat rok. Jeho mandát spojuje činnost dvou předchozích výborů pro daňová rozhodnutí a pro vyšetřování takzvaných Panamských dokumentů.

Bude mimo jiné sledovat, jak členské státy či Evropská komise naplňují příslušná doporučení i pokrok zemí EU v boji proti daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem.

Přispívat by měl k nyní začínající debatě v unii o zdanění digitální ekonomiky, téma je také na programu dnešního summitu EU. Výbor by měl rovněž analyzovat daňovou praxi třetích zemí a posuzovat kritéria používaná pro zařazování států na unijní černou listinu daňových rájů.

Europoslanec Ježek, který přerušil spolupráci s hnutím ANO, za které byl do EP zvolen, pracoval v obou předchozích výborech pro daňová rozhodnutí a byl jedním ze zpravodajů vyšetřovacího výboru v kauze Panamských dokumentů.