Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italský volební pat. Sestavit vládu může trvat dva až tři měsíce, říká politolog

Italský volební pat. Sestavit vládu může trvat dva až tři měsíce, říká politolog

Silvio Berlusconi z vítězné koalice dnes vyzval Demokratickou stranu (PD), aby středopravému bloku pomohla vytvořit vládu, napsal list La Stampa. Proti tahu mediálního magnáta se posléze postavil Matteo Salvini, jeho koaliční partner a šéf protiimigrační a euroskeptické Ligy, která v rámci středopravé koalice získala nejvíce hlasů (18 procent). Zformování nové italské vlády může trvat i dva až tři měsíce, řekl politolog Martin Mejstřík.

Italské volby podle něho skončily patem. Ani jeden z bloků - levý střed (přes 22 procent hlasů), středopravá koalice (asi 37 procent hlasů) a protestní Hnutí pěti hvězd (zhruba 32 procent hlasů) - nezískal parlamentní většinu. Klíčovou roli v nesnadných povolebních jednáních bude mít prezident Sergio Mattarella, který rozhodne, kdo se o sestavení vlády pokusí.

Křesla, jež středopravému bloku a nejsilnější straně, protisystémovému Hnutí pěti hvězd (M5S), chybí do většiny v Poslanecké sněmovně i Senátu, by mohla poskytnout PD. Ovšem jak její bývalý předák Matteo Renzi, který po volebním debaklu levice odstoupil, tak jeho dočasný zástupce Maurizio Martina, chtějí, aby PD odešla do opozice. Martina dnes řekl, že středopravý blok a M5S by se měly pokusit zformovat spolu vládu.

"Italové nevolili Ligu proto, aby se Renzi nebo (nynější premiér Paolo) Gentiloni dostali znovu do vlády," reagoval na Berlusconiho výzvu PD jeho koaliční partner Salvini.

O spojenectví s PD mluvilo po volbách i protestní M5S. "Pro PD by koalice s M5S byla katastrofa, protože to hnutí (M5S) je složené z lidí, kteří jsou politicky nezkušení a nebylo by to politicky kompatibilní. PD došlo, že by jim pouze dělali křoví, a proto budou raději v opozici," řekl Mejstřík.

Dalším mezníkem v cestě k vládě bude volba předsedů obou komor parlamentu, která se bude konat 23. března, kdy nový parlament poprvé zasedne. "Dá se předpokládat, že zde k dohodě dojde snáz než ohledně vlády. Osobně si tipuji, že jednu z komor získá někdo ze středopravé koalice, druhou M5S; jsou to ti hlavní dva vítězové voleb. Pak se teprve bude jednat o tom důležitém, o vládě, ale to bude podstatně složitější," řekl dále Mejstřík.

Klíčovou roli v dalším vývoji sehraje prezident Mattarella, který vybere člověka, jenž se pokusí vládu sestavit. V prezidentském paláci dnes řekl skupině mladých lidí, že za budoucí vývoj v Itálii společně zodpovídají všichni. Důvěru v Mattarellu vyslovila po povolebním patu i Evropská komise. Podle italských zákonů může do hry vstoupit i někdo další, nepolitická osoba, někdo, kdo se neúčastnil kampaně.

"Myslím si, že ani (šéf M5S Luigi) Di Maio, ani Salvini premiérem nebudou. Ať už bude ta koalice jakákoli, bude to muset být někdo, kdo nebude protistranám vadit. Salvini je velmi kontroverzní osoba," uvedl Mejstřík.

Agentura Bloomberg napsala, že v minulosti trvalo sestavení vlády v Itálii v průměru 51 dní. "Řekl bych, že (se sestavením vlády) rozhodně spěchat nebudou. Může se klidně stát, že Gentiloniho kabinet bude vládnout dva tři měsíce v demisi. To je Itálii celkem běžná praxe, že vláda je dva tři měsíce demisi," řekl Mejstřík. Dodal také, že Itálie má dobrou zkušenost s úřednickými vládami.

Italská média spekulují o tom, že jedinou cestou ze slepé povolební uličky představuje vláda "národní jednoty", již by podpořily všechny hlavní strany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek