Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krizi na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka řeší europoslanci. Jejich zpráva je znepokojivá

Krizi na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka řeší europoslanci. Jejich zpráva je znepokojivá

Za znepokojivé označil předseda největší politické skupiny v Evropském parlamentu Manfred Weber zjištění delegace poslanců o situaci na Slovensku v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Zpráva šestičlenné delegace byla dnes zveřejněna a europoslanci se jí budou zabývat v rámci odpolední rozpravy.

„Zpráva byla dnes ráno publikována a nejvíce znepokojivé jsou v ní tři věci. Zaprvé je to velká nedůvěra slovenských občanů ve vlastní státní instituce..., jmenovitě policie a prokuratura,“ řekl ČTK Weberův slovenský kolega z frakce Evropská lidová strana (EPP) Ivan Štefanec. „Zadruhé jsou tam podezření na zneužívání eurodotací v zemědělství, což konstatoval i slovenský nejvyšší kontrolní úřad,“ pokračoval. Jako poslední bod zmínil potřebu mezinárodního vyšetřování kauzy.

Pochybnosti ohledně nezávislosti aktuálního vyšetřování vyjádřil i Weber, který ujistil, že iniciativa Evropského parlamentu v této věci bude pokračovat. Rezignaci slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka označil za pozitivní, avšak nedostatečnou reakci. Obvinění vznesená v posledním Kuciakově článku s ohledem na evropské fondy bude podle Štefance zkoumat speciální parlamentní výbor TAXE 3.

720p 360p
Demonstrace Postavme sa za slušné Slovensko: 50 000 Slováků zpívá národní hymnu na náměstí

Skupina EPP také navrhne vytvořit program stáží pro mladé novináře a pojmenovat jej po Kuciakovi. „Tento návrh oficiálně předloží Evropská lidová strana a my věříme, že se nám jej podaří prosadit,“ uvedl Štefanec.

Památku Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové dnes znovu uctila řada europoslanců, když si na polední blok hlasování přinesli letáky s jejich fotografií a s heslem „AllForJan“ (všichni za Jana).

Znáte orgány Evropské unie? jejich přehledný popis a funkci naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek