Po Němcích vyrazili do boje proti čínským firmám i Američané

Info.cz

Vztahy Číny a USA by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo.

Američtí zákonodárci zvažují, že zakážou státním čínským firmám nakupovat podíly v amerických firmách. Podle zprávy výboru Kongresu Spojených států, který se zabývá čínským hospodářstvím a bezpečností, čínská komunistická strana využívá své firmy jako nástroj k dosažení cílů národní bezpečnosti. Informuje o tom agentura Reuters.

Odpor proti prodeji firem Číňanům roste i v Německu. Tamní sociální demokraté kritizují prodej německého výrobce robotů Kuka a chtějí podobné transakce zakázat. Jejich koaliční partner, křesťanští demokraté Angely Merkelové, ovšem podobný krok odmítají s tím, že by snížil německou konkurenceschopnost. Česko zatím postupuje opačně a s Číňany se snaží spolupráci prohlubovat.

Američtí zákonodárci uvažují, že poskytnou větší pravomoci Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který schvaluje vstup zahraničních firem do společností v USA. „Zpráva jen potvrzuje stereotypy a předsudky, které výbor má,“ kritizoval Američany mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Čínským firmám investujícím v zahraničí říkáme, aby dodržovaly tamní zákony a regulace a doufáme, že tyto země vytvoříme férové podmínky,“ doplnil.

Vztahy obou zemí by se mohly zhoršit po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Vítězný republikánský kandidát Čínu opakovaně kritizoval během kampaně a slíbil, že během prvních dnů ve funkci na čínské zboží uvalí 45procentní clo. „Čínské státní podniky jsou zbraněmi čínského státu,“ řekl šéf amerického výboru Dennis Shea a potvrdil tak spekulace, že USA budou proti Číně postupovat tvrději než doposud.

Spojené státy letos přilákaly čínské investice za 64,5 miliardy dolarů, více než kterákoliv jiná země světa.

sinfin.digital