Konec politické romantiky. Obama se v Berlíně rozloučil s Merkelovou

Lucie Bednárová

Německá kancléřka Angela Merkelová a dosluhující americký prezident Barack Obama se v Berlíně sešli k poslednímu bilaterálnímu jednání. Mluvili spolu o globální politice, pokračující evropské integraci i o Obamově nástupci Donaldu Trumpovi.

Kolona amerického prezidenta složená z asi 40 aut dorazila k budově kancléřství za doprovodu vrtulníků a pod dohledem odstřelovačů krátce před 15:30. Jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou pak trvala přes dvě hodiny.

Politici se věnovali vzájemné spolupráci obou zemí, která by podle nich měla pokračovat i za nového šéfa Bílého domu, kterým se v lednu stane republikán Donald Trump. Německé politiky Trumpovo vítězství překvapilo. Od setkání Merkelové s Obamou tak čekají odpovědi na to, co vlastně od příští administrativy čekat.

Element Trump

Kancléřka Merkelová věří, že se úzké vazby mezi oběma zeměmi podaří zachovat i za vlády Trumpovy administrativy. Prezident Obama pak svého nástupce podle serveru Politico vyzval, aby se snažil o konstruktivní dialog s Ruskem, ale aby se také nezdráhal vzepřít, pokud si to okolnosti vyžádají.

Barack Obama, který Německo v roli amerického prezidenta navštívil již poosmé, německé partnery ujistil, že vzájemné „úzké a přátelské“ vztahy s Berlínem jsou pro USA důležité i do budoucna. „Musíme se držet našich společných hodnot,“ uvedl Obama.

Kancléřce Merkelové poděkoval za spolupráci na mezinárodním poli a označil ji za svou „přítelkyni“. „Nemohl jsem si na světovém pódiu přát stabilnějšího partnera,“ řekl.

Kancléřka vyzdvihla společný boj proti islamistickému terorismu, hospodářskou spolupráci, výsledky v jednání o dohodě o volném obchodu (TTIP), spolupráci v rozvojové politice nebo společný postup při hledání diplomatického řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou po anexi Krymu na jaře roku 2014.

Špehování, brexit a zvláštní vztahy

Merkelová zmínila i některé „nepříjemné otázky“, které musely obě země v minulosti řešit. K nim patřilo například sledování německých politiků ze strany amerických tajných služeb.

Odstupující americký prezident pak hovořil o obtížích, které aktuálně řeší Evropská unie. K nim patří například pomalejší růst unijní ekonomiky, uprchlická krize nebo Brexit. „V době, kdy evropský projekt prochází problémy, tak je obzvlášť důležité hovořit o přínosech ekonomické integrace,“ řekl.

Směrem k Británii prohlásil, že USA by rády i do budoucna uchovaly zvláštní vztahy, kterým se obě země dlouhodobě těší. V zájmu USA jsou podle Obamy i dobré vztahy mezi Spojeným královstvím a EU jako celkem. „EU je jedním z největších úspěchů, kterých bylo dosaženo, a neměli bychom to brát jako jistotu. Musíme za její uchování bojovat.“

sinfin.digital