Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

1,000,000,000,000,000,000 výpočtů za sekundu. Čínský superpočítač je blízko dokončení

1,000,000,000,000,000,000 výpočtů za sekundu. Čínský superpočítač je blízko dokončení

V čínský laboratořích jsou údajně blízko dokončení světového unikátu. První prototyp takzvaného exascale počítače, který umí oproti běžným superpočítačům vyvinout násobně vyšší výkon, by měl být hotový v řádu měsíců. V ostrém provozu by podle odborníků mohl být už v roce 2020.

Pokud věci půjdou jak mají, stane se chystaný počítač tím vůbec nejvýkonnějším. Exascale superpočítač, kterému se neoficiálně přezdívá super-superpočítač, zatím nikde na světě nefunguje. Měl by za jednu sekundu zvládnout až quintilión (miliardu miliard) operací za sekundu.

„Kompletní systém Exascale superpočítače a jeho plné zařazení do provozu můžeme očekávat někdy kolem roku 2020 a bude 200 krát výkonnější, než současný nejrychlejší počítač světa Tianche-1, který byl zprovozněn v roce 2010.“ Prozradil Čang Tching z Národního superpočítačového centra.

Takový superpočítač by mohl najít využití při tvorbě extrémně složitých modelů. Umí totiž pracovat s nepředstavitelným množstvím dat. Mohl by tedy přesně počítat například změny globálního klimatu, vytvářet modely vesmíru nebo předpovídat změny v lidském těle.

Žebříčku desíti nejvýkonnějších počítačů planety dominují Čína a Spojené státy. Oběma velmocím patří shodně po pěti místech. Novinka by Peking posunula na první pozici, svůj exascale počítač ovšem vyvíjí i na druhé straně Pacifiku. Americká verze super-super počítače by měla být hotová v roce 2023.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek