Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aplikace pomáhá chytat překupníky sexuálních otrokyň. Stačí poslat fotku hotelového pokoje

Nejméně 10 procent odhalených případů kuplířství, které se loni staly ve Spojených státech, se odehrálo v hotelových nebo motelových pokojích. Skutečné číslo může být ještě výrazně vyšší. Vypátrat, o jaký hotel jde, přitom pro policii není snadné. Vyšetřovatelé se proto rozhodli využít nových technologií i nadšení především mladších ročníků fotit na své chytré telefony vše, co vidí kolem sebe. Výsledkem je mobilní aplikace, díky které lidé můžou nahrávat fotografie hotelových pokojů. Kriminalisté pak nasbírané fotografie porovnávají se snímky, které kuplíři vystavují na internetu. 

V tmavém hotelovém pokoji se provokativně vystavuje mladá dívka, jejíchž sexuálních služeb může využít kdokoliv, kdo je ochoten zaplatit. Takhle jednoduše probíhá obchod se sexem. A internet ho den ode dne dělá ještě jednodušší a přístupnější.

Pátrání po těchto dívkách nyní americké policii usnadňuje nová mobilní aplikace TraffickCam, na kterou lidé můžou umisťovat fotografie z hotelových pokojů. Při návštěvě hotelu stačí jen zveřejnit svou polohu a vyfotit pokoj ze čtyř různých úhlů. I ty nejmenší detaily, jako jsou dekorace za oknem a vzor koberce, tapety či závěsů v místnosti, pro vyšetřovatele znamenají cennou stopu, která jim může dopomoct najít sexuální oběti a stíhat jejich překupníky.

Aplikaci vyvinul tým vědců Washingtonské univerzity a americká iniciativa Exchange, která pomáhá v boji proti sexuálnímu obchodování. „Jedná se o jednoduchý způsob, jak občané můžou vzdorovat jenom díky tomu, že fotí,“ řekla pro CNN ředitelka rozvoje z iniciativy Exchange Kimberly Ritterová s tím, že „je ale sázka do loterie“, zda na inkriminovaném místě oběť stále bude. Překupníci totiž střídají různé strategie, jak policii uniknout. Fotografie s dívkami můžou být například pořízeny z jiného místa, než na kterém služby nabízejí.

Z americké aplikace se má stát globální

Aplikace začala fungovat v červnu loňského roku a od té doby do její databáze přibylo víc než 150 tisíc hotelů. V současné době ji používá víc než 100 tisíc lidí a Ritterová doufá, že se brzy připadají další. Než ji dostanou k dispozici kriminalisté z celých Spojených států, aplikaci testují pouze v regionu St. Luis a už nyní má dobré výsledky. Podle jejích autorů se už podařilo najít řadu fotografií, které odpovídají snímkům překupníků.

„Je úžasné, kolik lidí se zajímá o boj proti tomuto zvěrstvu,“ říká Ritterová. „Čím víc bude lidí, kteří se spojí dohromady, aby proti této trestné činnosti bojovali, tím větší je to příležitost ji vymýtit,“ dodává.

Ritterová doufá, že od letošního jara bude aplikace fungovat po celých Spojených státech a má ambice ji rozšířit i do dalších zemí tak, aby se z ní stal globální nástroj. Už dnes si ji můžou lidé po celém světě stáhnout a nahrávat sem své snímky hotelových pokojů. V budoucnu je tak policie bude rovnou moci využít.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek