Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Apple udělal ve vašich iPhonech největší změnu v historii. Co všechno uživatelům přinese?

Apple udělal ve vašich iPhonech největší změnu v historii. Co všechno uživatelům přinese?

Apple v pondělí večer vydal aktualizace hned několika svých operačních systémů. Kromě mnoha vylepšení je podstatnou změnou i zcela nový souborový systém. Na první pohled to působí jako šifra, ale pro vás to může mimo jiné znamenat, že nebudete muset brzy kupovat nový. Apple přitom hodně riskoval a pravděpodobně ohrozil vaše data.

Apple upgradoval přes 30 let starý souborový systém HFS+. Novinka uvedená pod zkratkou APFS je přímo stavěná na iPhony a iPady. Těm by měla pomoci k větší rychlosti, protože iPhone a další zařízení budou mít rychlejší přístup k uloženým datům. 

Uživatelé by také měli zpozorovat lepší odezvu při práci s aplikacemi nebo zvýšení místa na disku. I když to nebude nikterak závratné. Pohybuje se od 300 MB (pro 16GB modely) do 2,5 GB (pro 256GB modely).

Naopak výrazné bylo riziko, které Apple výměnou podstoupil. Souborový systém patří k základním dílům technologií. Kdyby se při upgradu něco pokazilo, mohli uživatelé přijít i o všechna svá uložená data.

Vzhledem k tomu, že o novince informují média většinou jen s ohledem na technologickou stránku a sami uživatelé si změny často ani nevšimli, vše zatím probíhá v pořádku. O případných chybách by Apple věděl a musel je řešit.

Jediné stížnosti, které se ke kalifornské společnosti donesly, přitom míří na zdlouhavý proces instalace aktualizací. Vzhledem k její náročnosti to však není nic znepokojivého.