Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Baby, vrať se." Napsal Elon Musk na Twitteru. Raketa Falcon 9 míří k vesmírné stanici

„Baby, vrať se." Napsal Elon Musk na Twitteru. Raketa Falcon 9 míří k vesmírné stanici

Z mysu Canaveral na Floridě krátce po půl čtvrté odpoledne našeho času úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti Space X. Veze zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Raketa měla původně letět už včera. Společnost ale její start kvůli technickým problémům o 24 hodin odložila. ro Falcon 9 je to první let z mysu Canaveral od loňského září, kdy tam raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě. Letos v lednu již raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala z kalifornské Vandenbergovy základny.

Podívejte se na dnešní start


Raketa dnes do kosmu vynesla vesmírnou loď Dragon, na jejíž palubě jsou nejen zásoby pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale i vědecké přístroje. U komplexu loď zakotví ve středu.

 

SpaceX krátce po startu oznámil, že Dragon dosáhl správné stanovené oběžné dráhy a že úspěšně rozložil solární panely. Firma také na twitteru napsala, že první stupeň nosné rakety přistál ve stanové zóně. Společnost chce použité stupně znovu využívat, aby lety zlevnila.

Společnost SpaceX, za kterou stojí podnikatel Elon Musk, chce letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket, což je trojnásobek loňského počtu. Kromě komerčních projektů je firma i jednou ze dvou společností, které si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přepravu nákladu k ISS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek