Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Banky chystají revoluci v bezhotovostním styku. Bleskové zúčtování plateb

Banky chystají revoluci v bezhotovostním styku. Bleskové zúčtování plateb

Finanční domy připravují své systémy na zásadní změnu. Téměř okamžité zpracování transakcí způsobí revoluci v bezhotovostním platebním styku.

 

Do roku 2020 zmizí dvoudenní prodlevy při vypořádávání příkazů k úhradě. Bankéři věří, že tato zásadní změna přivede na trh další technologickou novinku v podobě plateb z mobilu na mobil v reálném čase pomocí bezdrátové technologie NFC. Ta už teď umožňuje na bezkontaktních terminálech platit kartou, mobilem nebo hodinkami.

Tuzemští bankéři se podle informací deníku E15 přes půl roku domlouvají s centrální bankou v rámci České bankovní asociace na souboru pravidel a technických norem, které by měly vést k takzvanému instantnímu clearingu. Tuto „bílou knihu“ mají již téměř hotovou a dolaďují jen technické detaily.

„O okamžitých platbách se diskutuje v řadě evropských zemí a některé je už zavedly v praxi. ČNB tyto iniciativy sleduje a zavedení okamžitých plateb ve formě nového bankovního produktu pro provádění mezibankovních převodů v korunách v reálném čase podporuje,“ uvedla mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.