Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj se smogem na čínský způsob: úřady zakázaly aplikaci ukazovat skutečnou míru znečištění

Boj se smogem na čínský způsob: úřady zakázaly aplikaci ukazovat skutečnou míru znečištění

Čína bojuje s enormním znečištěním, které mnohonásobně překračuje povolené limity. Fotografie tamních velkoměst utopených v šedivém oparu pravidelně obletí svět a v prosinci byl několik dní vyhlášený nejvyšší červený stupeň znečištění, k němuž se vážou různá omezení v dopravě a výrobě. Hloubku problému ale úřady nechtějí dávat najevo.

Kvalitu ovzduší monitoruje i aplikace Air Matters. Úřady jí teď ale podle serveru Sixth Tone zakázaly ukazovat míru znečištění nad hodnotu 500, při které se právě nejvyšší – už zmíněný červený stupeň – vyhlašuje.

V zemi, která má se zamlčováním a zkreslováním rozličných údajů bohatou zkušenost, něco takového budí pozdvižení. Hodnoty totiž stanovené limity pravidelně výrazně překračují.

Aplikace původně přesnou hodnotu neuváděla, pak ji ale jeden ze zakladatelů údajně upravil. „Naši uživatelé chtěli vědět víc, chtěli přesné hodnoty,“ řekl. Úřady ho prý kontaktovaly hned druhý den a nařídily mu nápravu.

Při maximálním znečištění vstupují v platnost omezení v dopravě, která se řídí sudými a lichými značkami, omezuje se výroba a zavírají se školy. Alespoň tak to je oficiálně. Internet ale oblétly i snímky školáků, kteří v hustém smogu venku píší testy.

Aplikace Air Matters monitoruje znečištění vzduchu v 50 zemích a opírá se při tom o data z 10 tisíců měřících stanic.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek