Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chvíli mobil, chvíli laptop. Apple si nechal patentovat přeměnu iPhonu a iPadu v MacBook

Chvíli mobil, chvíli laptop. Apple si nechal patentovat přeměnu iPhonu a iPadu v MacBook

Na cestách používat mobilní telefon a tablet, po příchodu domů z nich udělat plnohodnotný laptop. Takovou možnost by mohl v budoucnu Apple nabídnout zákazníkům. Kalifornská společnost si nechala patentovat způsob, jakým transformovat iPhone a iPad na MacBook.

Apple poslal na patentový úřad dva návrhy. Základ obou tvoří tělo kopírující tvar laptopu se všemi porty a příslušenstvím. Společnost pro jeho výrobu navrhla hliník. Na rozdíl od klasického MacBooku však hardware nefunguje samostatně. Roli procesoru vykonává buď iPhone nebo iPad, který uživatel do těla vkládá.

Přenášení dat mezi oběma komponenty by Apple zajistil bezdrátově pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Smartphone by po proměně fungoval jako plnohodnotný touchpad včetně Force Touch vstupu a haptické odezvy. Současný iPhone 7 Plus má dokonce rozměry trackpadu u nejnovějších MacBooků. Tablet by zase nahradil obrazovku.

Ta je u příslušenství plně dotyková, aby byla kompatibilní s operačním systémem iOS, na němž iPhone a iPad běží. Tuto novinku by mohli ocenit i fanoušci Applu, kteří po dotykovém displeji u MacBooků dlouho volají.

Podobný nápad není zcela nový. O vytvoření počítače z malých přenosných zařízení se snažili i jiní výrobci. Mnoho úspěchů ale neměli. Na trhu se neprosadil třeba pokus Motoroly z roku 2011. Lépe nedopadl ani Asus, který svoji „skládačku“ představil o tři roky později.

Také novinka Applu nemá zářnou budoucnost. Navzdory tomuto nápadu se společnost dlouhodobě staví k propojování přenosných zařízení skepticky. Nedávno navíc spustila kampaň, v níž propaguje iPad jako náhradu notebooku. Je tak nepravděpodobné, že by patent někdy uvedla do praxe.