Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská selfie aplikace pobláznila davy. Jejich citlivá data mezitím posílá do světa

Čínská selfie aplikace pobláznila davy. Jejich citlivá data mezitím posílá do světa

Čínská aplikace Meitu mezi lidmi nabírá na popularitě. Software, který mění selfie na fotky ve stylu anime, ale není zdaleka tak neškodný, jak se na první pohled tváří. Při instalaci totiž žádá přístup k mnoha vašim citlivým datům. A jak známo, uživatelé něco takového v naprosté většině případů neřeší.

Každá aplikace, kterou si instalujete do telefonu, si od vás vyžádá přístup k určité oblasti dat. Třeba Instagram nemůžete plně používat, pokud mu nedáte možnost napojit se na fotoaparát nebo do galerie fotek – tedy k tomu, co pro svoje fungování z podstaty věci nezbytně potřebuje.

Na trhu jsou však aplikace, které od uživatele chtějí mnohem víc svolení zacházet s jeho daty, než ve skutečnosti potřebují pro bezproblémový chod. To je taky případ v současnosti vysoce populární utility Meitu.

Meitu se prosadilo s nápadem jak vaše fotky ještě víc ozvláštnit. Jestliže vám třeba zmíněný Instagram dodá filtry podle libosti a Prisma zase udělá z běžného snímku umělecké dílo, čínská aplikace umožní převést selfie do silně upravené podoby ve stylu anime.

Za to si však bere víc, než by bylo třeba. Následující tweet ukazuje, k čemu všemu musíte při instalaci dát přístup. Aplikace získá právo měnit nastavení vašeho displeje, zjistit si informace o telefonu, Wi-Fi připojení nebo zaznamenávat činnost ostatních běžících aplikací.

Jistou výhodu můžou mít uživatelé s operačním systémem iOS. Na rozdíl od Androidu není verze pro telefony Applu tak zvědavá. „Je extrémně krotká. Jsou tam nějaké částečně citlivé údaje, které požaduje, například informace o mobilním operátorovi, ale to není nic tak neobvyklého,“ tvrdí Will Strafach, prezident společnosti Sudo Security Group, která provozuje portál Verify.ly, na němž si můžete zásahy do soukromí ze strany jednotlivých aplikací ověřit.

Dalším rozdílem pak je, že iOS verze neodesílá číslo tzv. IMSI, tedy kód, na jehož základě je možné uživatele sledovat. Ani v tomto případě není jasné, na co ho aplikace na úpravu fotografií potřebuje. Podle některých výzkumníků je však možné, že jde přímo o nařízení čínské vlády, která nedávno upravila pravidla pro tvorbu mobilních aplikací.

Nezbývá tedy, než pečlivě sledovat, k čemu dáváte při instalaci aplikace svolení, a dobře rozmýšlet, jestli pár upravených fotek za riziko stojí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek