Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Démonický zvuk může ovládnout váš mobil, aniž byste si všimli. Dá se mu bránit?

Démonický zvuk může ovládnout váš mobil, aniž byste si všimli. Dá se mu bránit?

Naše telefony jsou zase o něco málo bezpečnější. Skupina výzkumníků z prestižních amerických univerzit v Berkeley a Georgetownu přišla na to, jak telefonu dávat hlasové příkazy, aniž by si jeho vlastník uvědomil, že se něco děje.

Fígl vychází z prostého předpokladu – přístroje dokáží vyhodnotit jako lidský hlas i takové zvuky, které lidem znějí jako obyčejný hluk. Výzkumníci po sérii pokusů dokázali, že takového „skrytého hlasového příkazu“ lze skutečně docílit. Výsledný zvuk přitom není neslyšitelný, ze všeho nejvíc prý připomíná démonické skřípání.

Přístroj obyčejně dokáže reagovat na pokyn ze vzdálenosti zhruba čtyř metrů. Útok ale přesto může přijít od někoho, kdo je od vás hodně daleko. Server The Atlantic uvádí, že stačí pokyn zakódovat například do videa na Youtube, nebo do televizního či radiového vysílání. Škody přitom můžou být velké. Přístroj může dostat pokyn stáhnout z nějakého serveru škodlivý kód nebo odeslat peníze z účtu, pokud má jeho vlastník takovou možnost povolenou.

Výzkumníci zároveň zkoumali, jak se proti skrytému hlasovému příkazu nejlépe ubránit. Došli k závěru, že nejlepším řešením by bylo nechat zkoumat zvukovou stopu přístrojem, který by na základě předem určených charakteristik vyhodnotil, zda se jedná skutečně o pokyn od lidské bytosti či nikoliv. To má ale k praktičnosti skutečně daleko.

Řešením by také mohla být instalace filtru, který by sice trochu zhoršil rozpoznávání vydávaných instrukcí, ale dokázal by odfiltrovat skryté hlasové příkazy. The Atlantic nicméně poukazuje na to, že by se společnosti takovém opatření nejspíš postavily, protože by kvůli tomu mohly přijít o zákazníky.

Na druhou stranu, těm uživatelům, kteří jsou nyní frustrovaní z toho, že jim hlasový modul nerozumí, by mohla menší přesnost v rozeznávání hlasu paradoxně pomoci. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek