Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do vesmíru stylově. Boeing představil nové skafandry

Do vesmíru stylově. Boeing představil nové skafandry

Alan Shepard vystřelil do vesmíru v roce 1961 v blýskavém stříbrném skafandru, o čtyři roky později Edward White vystoupil do volného kosmu v bílé kombinéze, ve které vypadal jako maskot Michelinu. V době raketoplánů měli kosmonauti praktické a zářivě oranžové obleky. Boeing teď doufá, že to změní, a přichází se stylovými skafandry Boeing Blue.   

Astronauti vyrazí na Mezinárodní vesmírnou stanici na palubě kosmické lodi Boeing Starliner v elegantních kobaltově modrých skafandrech. Kombinéza ladí s helmou, rukavice fungují i na dotykových obrazovkách a na botách se podílela firma Reebok, píše server Wired.

Boeing Blue má sloužit k pohybu uvnitř kosmické lodi. Poskytuje ochranu v případě, že by došlo k závažnému problému, třeba snížení tlaku nebo ohni.  Jedná se o oblek, který astronauti v éře Apolla nazvali „rychlý obleku, dostaň mě dolů“. Astronauti mají tyto kombinézy při vzletu a přistání. Pro výstup do vesmíru jim slouží pevnější a odolnější skafandry.

Kombinéza není samozřejmě jen hezčí, má také řadu vylepšení a je pohodlnější. Je o takřka pět kilogramů lehčí než oranžový oblek, je méně zdobený, má méně přesek a zipů, takže se do něj dá snáze dostat. Úprava také dovoluje, aby z obleku vycházela pára a zároveň aby v něm zůstal vzduch. Proto v něm není takové teplo.

Kombinéza musí projít ještě mnoha testy předtím, než dostane certifikát. Do vesmíru by si ji měli vzít kosmonauti příští rok. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek