Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se nezamilovat do robota. EU zvažuje pravidla pro umělou inteligenci

Jak se nezamilovat do robota. EU zvažuje pravidla pro umělou inteligenci

Roboti a umělá inteligence jsou nepostradatelnou součástí našeho života. I přes jejich neustálé vylepšování dojde na případy, kdy napáchají škodu. To evidentně tíží europoslance, kteří jsou přesvědčení, že by proto měla v nejbližší době vzniknout pravidla, která by využívání umělé inteligence regulovala. Mělo by být například jasné, kdo za škodu způsobenou robotem ponese odpovědnost. 

Karel Čapek si nejspíš ani nepředstavoval, že jeho slovo jednou bude zaměstnávat stovky lidí v čele sjednocené Evropy. Dnes jsou roboti - pojmenovaní výrazem z jedné z Čapkových her - naprosto všude a Evropský parlament se obrací na Evropskou komisi, aby stanovila, co se jim ještě dovolí.

„Hračky, drony, pečovatelští pomocníci, auta, těžké stroje nebo bezpilotní letadla. Roboti a umělá inteligence nejsou dosud v občanském právu dostatečně definováni, ačkoliv mohou způsobit různé škody,“ myslí si lucemburská socialistická europoslankyně Mady Delvauxová, která se problematice věnuje v právním výboru Evropského parlamentu.

Situace se podle ní ještě víc zhorší v momentě, až nastoupí příští generace robotů, která bude mít lépe vyvinutou schopnost se učit. „I z tohoto důvodu požadujeme, aby Komise zvážila různé možnosti regulace. Jedním z nich by bylo dát robotům status elektronické osoby se zvláštními právy a povinnostmi, mezi nimiž by byla i povinnost nahradit způsobenou škodu,“ dodává Delvauxová.

Za tu by podle poslanců měl nést odpovědnost výrobce robotů, protože on má nejlepší možnost, jak destruktivnímu chování předcházet. Bude pak na něm, zda se bude soudit se svými dodavateli. Poslanci jsou dále přesvědčeni, že je třeba zavést povinné pojištění alespoň pro velké roboty.

„V tuto chvíli potřebujeme nastavit jasný legislativní rámec, který přesně definuje míru zodpovědnosti u automatizovaných produktů, jako jsou například samořídící auta, které se stanou běžnou součástí našich životů,“ souhlasí česká liberální europoslankyně Dita Charanzová. „K robotizaci bychom se neměli stavět jako k hrozbě, ale jako k příležitosti,“ řekla redakci INFO.CZ.

Nezamiluj se do mě

Roboti se převážně využívají v průmyslu, avšak například v Japonsku vývojáři pracují na umělé inteligenci, která má lidskou tvář a dokáže se chovat přesně jako člověk. Před tím europoslanci varují. „Musíme lidi učit, že robot není a nikdy nebude ´lidský´- může projevovat soucit, ale necítí ho,“ vysvětluje Lucemburčanka Delvauxová.

Evropský parlament proto přišel s návrhem etického kodexu, který vyžaduje, aby se nezneužívala a nepodněcovala emoční závislost lidí na robotech. „To je případ hlavně v pečovatelských službách: i když jste na robotovi fyzicky závislí, neměli byste si nikdy začít myslet, že vás má rad a záleží mu na vás“.

Kodex by měl také obsahovat ustanovení, že roboty bude možné v případně nutnosti nebo nebezpečí vypnout.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek