Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K Marsu se přibližuje sonda TGO. Brzdit bude skoro rok

K Marsu se přibližuje sonda TGO. Brzdit bude skoro rok

Družice Trace Gas Orbiter (TGO) rusko-evropské mise ExoMars zahájila brzdění v atmosféře Marsu. Začala tak další fáze projektu, kterou je uvedení aparátu na kruhovou oběžnou dráhu kolem rudé planety, což by se mělo povést do začátku příštího roku. Podle agentury TASS to oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos.

Satelit brzdí pomocí atmosféry Marsu. V následujících týdnech budou k dalšímu snížení oběžné dráhy použity motory a poté začne hlavní fáze brzdění, která potrvá téměř rok.

Družice se nyní nachází na eliptické oběžné dráze s největší vzdáleností (apocentrum) od Marsu 33 000 kilometrů a nejmenší (pericentrum) 200 kilometrů. Na plánované orbitě by měl přístroj obíhat 400 kilometrů nad povrchem sousední planety Země.

Projekt Roskosmosu a Evropské kosmické agentury (ESA), který je zaměřený na hledání stop života na Marsu, začal loni 14. března. Tehdy se TGO vydala na cestu spolu s přistávacím modulem Schiaparelli za pomoci ruské nosné rakety Proton. K cíli oba aparáty dospěly po sedmiměsíčním letu 15. října.

Zatímco Trace Gas Orbiter zkoumá Mars, hlavně jeho atmosféru, z oběžné dráhy, Schiaparelli měl provádět průzkum na povrchu planety. Jeho hlavním úkolem ale bylo vyzkoušet technologie kontrolovaného přiblížení a přistání v rámci projektu, který počítá s vysláním robotického vozítka na Mars za tři roky.

Přístroje také měly zaznamenat rychlost větru, vlhkost, tlak a teplotu během přistávání. Modul Schiaparelli se ale zřítil z výšky dvou až čtyř kilometrů. Pomoci zpomalit klesání z rychlosti 21.000 kilometrů za hodinu, s níž vstoupil do atmosféry Marsu, na zhruba deset kilometrů za hodinu měly padáky a těsně nad povrchem i zážeh motorů. Brzdicí rakety ale místo 30 vteřin hořely jen tři vteřiny.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek