Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé používají asi 90 miliard hesel. Hackeři jich denně ukradnou 8 milionů

Lidé používají asi 90 miliard hesel. Hackeři jich denně ukradnou 8 milionů

„1234“ nebo „abcd“? Jak zabezpečujete své účty vy? Podle předpovědí by v roce 2020 měli lidé používat asi 300 miliard internetových hesel. S rostoucím počtem uživatelů internetu ale nestoupá jen počet uživatelských účtů, ale také riziko krádeže přihlašovacích údajů. 

Za loňský rok hackeři ukradli více než 3 miliardy citlivých dat, to znamená asi 8 milionů dat denně. 3 ze 7 lidí navíc potvrdili, že jim už někdy někdo hesla přes internet zcizil. Uvádí to zpráva společnosti Cybersecurity Ventures, která zároveň předpokládá, že do tří let se počet hesel a přihlašovacích údajů ztrojnásobí. Podle údajů firmy 91 procent kybernetických útoků začíná skrze email (takzvaný phishing).

Hackeři kradou nejčastěji hesla, která si lidé vymýšlejí sami. Dají se totiž snáze odhadnout a uživatelé pak často kvůli lepší zapamatovatelnosti používají jedno oblíbené heslo pro více účtů. To pramení často z neochoty nebo lenosti pamatovat si více různých hesel. Uživatelé podle zprávy Cybersecurity Ventures často spoléhají prý také na to, že jejich údaje ochrání sama firma, u které účet mají, a oni sami se proto nemusí až tolik snažit svůj účet zabezpečit.

V současnosti lidé používají asi 90 miliard hesel, která zahrnují jednak zabezpečení uživatelských účtů, tak hesla k zařízením, která se mohou navzájem propojovat například skrze technologii bluetooth. I přes ně mohou hackeři krást, protože mnozí netuší, že by si měli antivirem zabezpečit například i tiskárnu, kterou mají připojenou v síti.

Počty hesel nestoupají ale jen kvůli zvyšování počtu účtů a zařízení, která připadají na jednoho obyvatele. Přibývá totiž také celkově lidí, kteří jsou online. A podle prognóz by se počet uživatelů internetu v roce 2020 měl zvýšit na čtyři miliardy.

Stoupá také množství lidí, kteří si vytvářejí profily na sociálních sítích. Facebook registruje asi 1,8 miliardy aktivních účtů a je tak nejoblíbenější sociální platformou. Půl miliardy lidí používá Instagram, 313 milionů uživatelů má Twitter.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek