Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliardářem za den. Investoři se perou o novou virtuální měnu

Miliardářem za den. Investoři se perou o novou virtuální měnu
 

Zcela anonymní platby beze stopy. Takové je lákadlo nové internetové měny Zcash, o kterou se krátce po uvedení perou spekulanti. Za jednu virtuální „minci“ platili kolem 1000 dolarů a z tvůrců nového platebního systému se dokonce na chvíli stali papíroví miliardáři. 

Na vývoji Zcashe se podíleli vědci z amerických vysokých škol.  Podle Matthewa Greena z univerzity Johnse Hopkinse je znepokojovala stále větší ztráta soukromí v současném světě. „Náš vynález nám vrací alespoň trochu soukromí, které nám vzaly počítače. Získáváme tak ochranu proti něčemu, proti čemu jsme dosud byli bezbranní,“ řekl americkému deníku The New York Times.

Zcash tak chce odstranit nedostatek nejznámější virtuální měny – Bitcoinu. U ní se záznamy o jednotlivých transakcích zaznamenávají v jakési účetní knize  – blockchainu. Vyšetřovatelé díky tomu v minulosti už několikrát vystopovali třeba dealery, kteří na internetu prodávali drogy.

Naopak Zcash využívá metodu, kterou společně vyvinuli kryptografové v USA a Izraeli. V platebním systému díky ní lze schvalovat transakce bez toho, aniž by někde zůstaly záznamy o tom, kdo peníze přijímá nebo odesílá.

Je to hlavní výhoda nové měny, ale také možná i její největší slabina. Banky a úřady nepochybně budou mít s podporou zcela anonymních plateb problém, a to by mohlo výrazně zbrzdit masovější rozšíření Zcashe. 

„Bude složité dokázat, že ho nevyužívají jenom zločinci.“
bezpečnostní analytik Jonathan Levin

Podle hlavního vývojáře nové měny Zooka Wilcoxe ale finanční instituce mají zájem o technologii, která by jejich transakce maximálně zabezpečily. Wilcox zároveň jedná s úřady, aby jejich obavy ze zcela anonymní měny rozptýlil. Účelem Zcashe podle něj není pomáhat zločincům, ale ochraně soukromí.

Spekulanty ale podle všeho obavy o osud nové virtuální měny netrápí. Zájem o ni neklesá, když se cena nadále drží nad 1000 dolary. I díky tomu, že Zcashe je zatím k dispozici jen 1500 kusů z plánovaných 21 milionů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek