Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Britů přijdou o práci, tvrdí analytici. Zbývá prý 15 let

Miliony Britů přijdou o práci, tvrdí analytici. Zbývá prý 15 let

Do 15 let hrozí ve Velké Británii 10 milionům pracovníků, že je nahradí roboti. Umělá inteligence podle analýzy firmy PwC ohrožuje skoro třetinu pracovních pozit na britských ostrovech a obdobný vývoj se čeká i jinde ve vyspělém světě. V některých odvětvích by relativně brzy mohlo zmizet až 50 procent míst.

Automatizace zvedne produktivitu a vytvoří úplně nové pracovní pozice, ale pro mnoho lidí to bude osobní katastrofa. Ti, kteří nedokážou zareagovat a najít si jinou kvalifikaci, se můžou stát nezaměstnatelnými a ruku v ruce s tím přijde rozevírání pomyslných nůžek mezi chudými a bohatými, píše deník The Guardian.

PwC tvrdí, že v Británii je ohroženo 2,25 milionu míst ve velkoobchodě a prodeji a 1,2 milionu ve výrobě, 1,1 milionu v administrativě a podpůrných službách a 950 tisíc v dopravě a skladování. Tento vývoj nejvíc dopadne na lidi bez dostatečného  vzdělání. Vlády by se měli soustředit na podporu škol a zvážit myšlenku univerzálního příjmu. „V budoucnu bude komodita znalost, takže potřebujeme posunout naše myšlení ohledně toho, jak učíme budoucí generace. Kreativní a kritické myšlení bude vysoce ceněné, stejně tak i sociální inteligence,“ řekl Jon Andrews, šéf technologií a investic v PwC.

Vzdělání, zdravotnictví a sociální služby budou odvětví, které se robotizace dotkne nejméně, protože vyžadují činnosti, které nelze snadno robotizovat. A protože ženy pracují v sektorech, které vyžadují větší úroveň vzdělání a sociálních dovedností, budou prý automatizací méně ohrožené než muži. Muži totiž častěji pracují ve výrobě nebo dopravě. 

Před časem laureát Nobelovy ceny Robert Schiller řekl, že by země v příštích letech měly zvážit daň na robota, která by podpořila ty, kteří kvůli nim přijdou o práci. Obdobně se vyjádřil Bill Gates. John Hawksworth, hlavní ekonom PwC, zůstává trochu pozitivnější.

Podle něj žádné odvětví není zcela imunní vůči robotizaci a rutinní a manuální činnosti jsou skutečně ohroženy více než ty, kde jsou vyžadovány sociální dovednosti. „Automatizace manuálních a rutinních činností sice některé současné pracovní pozice zruší, ale některým pracovníkům to umožní soustředit se na cennější, obohacující a kreativnější práce, které odstraní ze života monotónní práci,“ řekl.

Věří, že vznikne mnoho nových zajímavějších pozic a upozornil, že ve Velké Británii je nejvyšší zaměstnanost od roku 1971, což znamená, že nové technologie, které šetří práci, přinesly nová pracovní místa. Nelze odhadnout, zda automatizace všeobecnou zaměstnanost v řádu čísel nějak ovlivní. Navíc to ještě neznamená, že pokud bude možné lidskou práci nahradit robotem, tak se i skutečně stane. Ať už kvůli nákladům, produktivitě nebo obyčejné potřebě lidí komunikovat s člověkem.