Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Někoho okradli o desetitisíce, abyste si polepšili o pár stovek.“ Web kope do kritizované daňové reformy ČSSD

„Někoho okradli o desetitisíce, abyste si polepšili o pár stovek.“ Web kope do kritizované daňové reformy ČSSD

Bohuslav Sobotka s ČSSD vytáhl do boje o voliče se slibem, že bohatí zaplatí na daních víc. Návrh daňové reformy sklízí už pár dní kritiku politiků i ekonomů a nově si ho za terč bere i satirický web.

Na první pohled se stránka tváří jako daňová kalkulačka, kterou sociální demokraté chtěli ukázat, jak je jejich návrh výhodný pro běžné lidi. Záměry ČSSD ale vystavuje nelítostné kritice.

Sociální demokraté vsadili před volbami na slib, že si díky nim na daních polepší asi 90 procent Čechů. Dokládat to má jejich daňová kalkulačka na adrese spravedlive-daně.cz. Jak INFO.CZ psalo, ukázalo se díky ní především to, že navrhovaná reforma skoro nikomu žádné velké změny nepřinese. Slibuje stokorunové částky, čehož se chytli i tvůrci webu NEspravedlive-daně.cz. Pod ním je podepsané jméno Lukáš Weber.

Zakladatel webu prozradil pro INFO.cz, jaké byly jeho podněty. „Myslím si, že tento systém, s nímž ČSSD přišla, je nespravedlivý vůči úspěšnějším lidem. Nelíbilo se mi také, že jakmile na jejich webu v daňové kalkulačce zadáte mzdu tuším vyšší než 110 tisíc korun, tak už se vám nezobrazí nic, aby nebyla vidět ta vysoká částka, o kterou přijdete. To byly mé hlavní důvody – abych ukázal, že se vozí po úspěšných lidech jako takových, ale zároveň i třeba po rodinách. Když máte manželku na rodičovské dovolené a manžel vydělává 50 tisíc, tak i taková rodina přijde o peníze – díky výmyslu pana Sobotky,“ vysvětlil Weber.

Dosavadní reakce uživatelů jej těší. „Ohlasy mám zatím veskrze pozitivní, zatím jsem nedostal ani žádný výhrůžný dopis nebo zprávu. Podle nástroje Google Analytics máme na našich webových stránkách každou minutu aktivních sto lidí, každou minutu nám přibývá patnáct nových, v současné době, takže to má docela velkou trakci a já si od toho slibuju hlavně to, že to lidem skutečně otevře oči a uvidí, že jsou to skutečně obrovské peníze, o které ti lidé přijdou,“ říká Lukáš Weber.

Kde ČSSD slibuje, že si lidé polepší, tam „záškodnická“ verze webu sdělení posouvá a píše „někoho okradli o desetitisíce abyste si polepšil(a)...“ a udává příslušnou částku několika stovek. Jako v tomto případě, kdy je pro výpočet použitá částka 20 000 korun hrubého.

Image and video hosting by TinyPic

Kde web zaštítěný fotografií usměvavého premiéra Sobotky o dopadech reformy takticky mlčí (výdělky zhruba 49 000 korun měsíčně a více), tam satirická stránka píše „Díky ČSSD vaší rodinu stát měsíčně okrade o...“ Zde příklad, kdy člověk počítá s částkou 60 000 korun:

Image and video hosting by TinyPic

Titulní stránka scriptu nazvaného výmluvně „svinstvo.js“ ironický říká – opět viditelně inspirovaná původním textem: „Chceme, aby voliči ČSSD pocítili, že se jiným daří lépe i navzdory naší vládě. Proto jsme se rozhodli malé části zaměstnanců zvýšit daně. Zaměřili jsme se na lékaře, IT profesionály a různé odborníky, kteří jsou lépe placení, je jich méně, a proto se nemůžou efektivně bránit u voleb.“

Premiér Sobotka dnes daňové návrhy strany opakovaně obhajoval. Na facebooku mimo jiné uvedl, že strana svým návrhem „bourá systém, který si v Česku vylobbovali miliardáři, banky a velké firmy.“

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek