Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrovské ložisko ledu na Marsu. Zamíří astronauti právě tam?

Obrovské ložisko ledu na Marsu. Zamíří astronauti právě tam?

Na Marsu vědci objevili zásoby zmrzlé vody o velikosti severoamerického Hořejšího jezera. Nacházejí se v oblasti, kam by mohli mít namířeno budoucí astronauti.

NASA s pomocí planetární sondy na planině zvané Utopia Planitia provedlo více než 600 skenů, ty odhalily ledové zásoby v různé tloušťce od 80 do 170 metrů a skládají se z 50 až 85 procent z vody. Zbytek je prach a skalnatý materiál, uvedl server CBC News.

„Toto ložisko je pravděpodobně mnohem přístupnější, než většina zmrzlé vody na Marsu, protože je v relativně malé zeměpisné šířce a leží v nížinaté hladké oblasti, kde by mohlo být přistání snazší než v jiných oblastech s pohřbeným ledem,“ řekl Jack Holt z Texaské univerzity. Možná tak astronauti zamíří právě tam. 

„Víme, že na Marsu bylo dost tekoucí vody, která mohla tvořit řeky a jezera, ale kam se poděla?“
Leslie Tamppari, vědkyně z NASA

Podle některých studií byl na severní hemisféře Marsu před miliardami let obrovský oceán, což by znamenalo, že planeta byla obyvatelnou.

Vědci se domnívají, že zásoba ledu vznikla v tomto období v důsledku sněžení a vytvořila ledový příkrov, který se smísil s prachem.

V dané zeměpisné šířce voda na povrchu nemůže existovat, protože by se změnila v plyn. Led pokrývá asi 10 metrů široká vrstva prachu. Zmíněné ložisko údajně tvoří pouze jedno procento vody na Marsu, přesto může vědcům pomoci pochopit historii Rudé planety.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek