Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opravdu přijde revoluce robotů? Automatizace od roku 1950 zlikvidovala zatím jen jedno zaměstnání

Opravdu přijde revoluce robotů? Automatizace od roku 1950 zlikvidovala zatím jen jedno zaměstnání

O automatizaci se v posledních měsících hovoří čím dál více. Máme se připravit, že stroje v dohledné budoucnosti převezmou část pracovních míst. A mnoho pozic zmizí úplně. Data ale ukazují, že nic nemusí být tak horké, jak to na první pohled vypadá.

Řada studií už delší dobu varuje, roboti lidem vezmou práci. Podle jedné je v ohrožení téměř polovina pracovních míst v Americe. Na celém světě jich může padnout za oběť nastupujícím technologiím dokonce až 85 procent. Zkušenosti z minulosti však ničemu takovému nenasvědčují.

Zpravodajský server Quartz to ilustruje na příkladech, o jejichž budoucnosti měli lidé pochybnosti ve 20. století. Po nástupu bankomatů se například vedly debaty o nadbytečnosti pozice pokladního v bankách.

Jenže mezi roky 1995 a 2001 narostl počet bankomatů v USA čtyřnásobně a pokladní nevymřeli. Naopak. S vyšším množstvím bankomatů vzrostl i počet poboček a banky na ně najali další pokladní. Technika tak proti předpokladům přinesla růst profese.

Podobná situace je i v textilním průmyslu. Ačkoli 98 procent činností je automatizovaných, počet pracovních míst od 19. století vzrostl. Samozřejmě jsou i obory, které už dnes neexistují. Většinou je ale nahradila nová odvětví. Například místo sazečů dnes firmy najímají grafické designéry.

Podle statistiky vycházející ze sčítání lidu zmizelo od roku 1950 bez náhrady jen jediné místo. Společnost se obejde bez lidí, kteří ovládali výtah.

Dá se tedy tvrdit, že automatizace nemusí lidi dotlačit na úřad práce a způsobit celosvětovou paniku. Částečná automatizace bude mít dokonce opačný efekt. Současná technologie by přitom mohla zcela nahradit pouhých pět procent pracovních míst v USA.