Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pizza od robota jako ochutnávka budoucnosti. Svět zaplavují restaurace bez kuchařů

Pizza od robota jako ochutnávka budoucnosti. Svět zaplavují restaurace bez kuchařů

O tom, že roboti budou postupem času nahrazovat stále více lidských pracovníků, se dočítáme už léta. Málokoho ale asi napadlo, že jednou z nejrychleji ohrožených pozic bude i kuchař. Kalifornský startup Beehex totiž představil robota, který umí připravit pizzu.

Projekt vznikl za podpory NASA, která na nápad přispěla částkou 125 tisíc dolarů. Hledala totiž způsoby, jak pro své astronauty vyřešit zásobování jídlem během plánované mise na Mars.

Vzhledem k tomu, že mise může trvat měsíce, chce úřad pro letectví a kosmonautiku zajistit pro své astronauty možnost nasytit se kromě speciální stravy určené pro výpravy do vesmíru také něčím chutnějším. Výsledkem je robotický kuchař, který pomocí technologie podobné 3D tisku zvládne přichystat pizzu.

Nyní se robot, který dostal jména Chef 3D objevuje na kulturních a sportovních akcích, kde předvádí svůj um. Zatím se ukazuje, že na rozdíl od lidského kuchaře je rychlejší, čistější, efektivnější, pizzu připravuje stále v naprosto totožné kvalitě a hlavně se neunaví.

Tvůrci se chlubí také tím, že jejich robot dokáže připravit pizzu libovolného tvaru. Pokročilý je i způsob objednávky. Své přání totiž zákazníci robotovi sdělují pomocí aplikace pro chytré telefony. Podle velikosti a množství použitých ingrediencí se výsledná cena za pizzu pohybuje mezi 8 a 15 dolary (200-375 korun). Stroj navíc dokáže v pizzu přeměnit i jakýkoliv obrázek. Není tedy problém ani pizza, která bude připomínat třeba amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ve světě už ovšem začínají být stále častější i podniky, kde jsou roboti zaměstnání na "plný úvazek". Například v jedné ze šanghajských restaurací mají na starosti přípravu polévek. V San Franciscu zase nedávno otevřel podnik, kde lidské kuchaře nenajdete vůbec. Jedná se restauraci rychlého občerstvení, kde robotický šéfkuchař zvládne během hodiny připravit až 400 hamburgerů. Lidé zde mají na práci pouze úkony jako vynášení smetí nebo úklid.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek