Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozor na Rolfa. Na personalistky útočí zákeřný ransomware

Pozor na Rolfa. Na personalistky útočí zákeřný ransomware

Rolf Drescher hledá práci, a tak na kdejaké HR oddělení míří e-maily s životopisem v PDF a XLS. Pédéefko je v pořádku, ale co ten Excel? A tak jej ze zvědavosti leckterá lovkyně mozků otevře, načež vyskočí žádost o spuštění makra. Na malér je v tu chvíli zaděláno.

Co je to ransomware?
Ransomware je druh malwaru, který zabraňuje přístupu k počítači, jenž je infikován. Tento program zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného (anglicky ransom) za zpřístupnění počítače. Některé formy ransomware šifrují soubory na pevném disku (kryptovirální vydírání), jiné jen zamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení. (Zdroj: Wikipedie)

Kdo klikne na podivné makro, o bohatých zkušenostech Rolfa Dreschera se nedozví nic. Místo toho se počítač z ničeho nic restartuje a spustí se program CHKDSK, který záhy začne kontrolovat pevný disk. Leckdo by v tom okamžiku zaklel a jen odfrkl, že zase spadly Windows, vše se má ale trošku jinak.

Rolf Drescher neexistuje a jeho podivný životopis v XLS není ničím jiným než čerstvou modifikací viru Petya/GoldenEye, který se internetem šíří poslední rok. Jde o nejzákeřnější malware pod sluncem – vyděračský ransomware.

Kdybyste v tuto chvíli počítač rychle vypnuli, ještě byste mohli ledacos zachránit. Většina z nás bude ale v takové chvíli zmatená, a tak dáme podivnému programu ještě pár chvil. A ten toho využije.

CELÝ ČLÁNEK S PODROBNĚ POPSANÝM ÚTOKEM SI PŘEČTETE NA ŽIVĚ.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek