Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 81 lety pomohl detektor lži usvědčit první zločince. Co všechno dnes umí odhalit?

Před 81 lety pomohl detektor lži usvědčit první zločince. Co všechno dnes umí odhalit?

Detektor lži, odborněji nazývaný polygraf, se u nás používá více než 35 let. V Americe ale dnes slaví jeho první použití mnohem významnější výročí. Přesně 2. února 1936, před 81 lety, byli s jeho pomocí úspěšně usvědčeni první zločinci.

Polygraf dnešní doby, ač to tak může na první pohled vypadat, ovšem není žádný Deus ex machina, který by pomohl k okamžitému rozluzlení daného případu. Zaznamenává pouze pár fyziologických veličin – například srdeční puls, krevní tlak, dýchání, pocení a velikost zornice oka. V moderní době se využívá i hlasový snímač dešifrující známky stresu v mluveném projevu.  

Člověku na něj napojenému se klade série otázek, přičemž jeho metoda spoléhá hlavně na to, že daného člověka při lhaní nechtěně prozradí právě výše popsané pochody jeho vlastního těla.

Vyšetření detektorem lži navíc nevypadá tak, jak ho známe z televizních krimiseriálů. Otázky vytváři spolu s vyšetřovatelem i renomovaný psycholog a přístroj při samotném procesu obsluhuje další odborník.

Detektor sám pravdu nebo lež jasně nesdělí, je právě na lidech, aby fakta jím vypozorovaná dovedli k jasnému závěru. Použití polygrafu je čistě dobrovolné a stejně jako u nás nejsou jeho výsledky považovány za jasný důkaz viny či neviny.

Při svém prvním použití ještě před rokem 1936 měl navíc stále řadu jiných technických nedostatků – jednalo se o pouhé „prkénko" spojené s perem píšícím na papír, které se za použití neustále rozpadalo a doutnalo, přičemž jeho záznam nebýval vždy zcela jasně čitelný.

Možnosti práce na policejním ředitelství v Los Angeles za přítomnosti nejmodernějších technologií však přinesly své ovoce. 2. února 1936 byli po jeho použití dva výtržníci odesláni před soud a následně skutečně odsouzeni.

Leonardu Keelerovi, který se na jeho vývoji nejvíce podílel, tak polygraf třicet let po prvních výzkumech nakonec přinesl v odvětví kriminalistiky věčnou slávu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek