Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní množství útoků na mobily s Androidem. Riziko představují podvodné SMS i aplikace

Rekordní množství útoků na mobily s Androidem. Riziko představují podvodné SMS i aplikace

Počet útoků skrze vyděračské programy na mobilní zařízení s operačním systémem Android se loni zvýšil o 50 procent a dosáhl dosud nejvyšší úrovně. Tzv. ransomware je typ škodlivého kódu, který různými způsoby zablokuje zařízení a za jeho odblokování žádá od oběti výkupné. Uvedla to antivirová firma Eset na veletrhu Mobile World Congress.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí škodlivých programů na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomware na tuto platformu rostou mnohem rychleji. Nejvyšší nárůst zaznamenal Eset v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ uvedl technologický ředitel Esetu Juraj Malcho.

Autoři programů, které uzamknou obrazovku mobilního telefonu nebo zašifrují jeho obsah, využili uplynulý rok k tomu, aby zkopírovali techniky šíření, které používají druhy škodlivých kódů útočící na počítače. Vyvinuli ale také sofistikované metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android.

Programy se šíří prostřednictvím odkazů v podvodných SMS zprávách například na aktualizace různých aplikací, nebo v nastrčených aplikacích v obchodě Google Play.

V průběhu roku 2015 se zájem tvůrců ransomware pro Android přesunul z východní Evropy do USA a zaměřuje se na uživatele mobilních telefonů. Loni se pak zvýšil počet útoků na asijském trhu.

Eset loni zaznamenal téměř 20 milionů útoků na mobilní zařízení, což představuje meziroční růst o 17 procent. Nejvíce útoků na zařízení s Androidem firma zaznamenala na Ukrajině, v Rusku a v Iránu. Česko se v první desítce nevyskytuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek