Unikátní objev astrofyziků. Popírá fyzikální zákony

Info.cz

Na Mars bez paliva za 70 dní, takový je sen amerických vědců.  Podle nové studie, kterou napsali astrofyzici z NASA, to je možné. Otestovali elektromagnetický pohon, který vytváří tah tím, že odráží mikrovlny kolem kuželovité měděné komory. 

Těleso se hýbe, aniž by do motoru proudily pohonné hmoty. Výsledky výzkumu jsou neuvěřitelné, protože popírají základní zákony fyziky. Na základní škole se učí, že pro každou akci existuje stejná opačná reakce.   

Jedná se o třetí Newtonův pohybový zákon. Například v případě pohonu letadel je akcí prohnání vzduchu motorem a jeho rychlé vyfouknutí zadní částí. Reakcí je potom síla, která tlačí motor vpřed. 

Elektromagnetický motor tak ale nefunguje. Tah je způsoben dopadem fotonů na stěny měděné dvojité zdi. Pokud byhom to přenesli na jízdu autem, pohybovalo by se jen díky poklepávání na čelní sklo. 

Zní to šíleně, ale podle autorů studie to funguje. Přístroj vyrobí 1,2 milinewtonů tahu za kilowatt čerpané elektřiny. Ta by mohla pocházet ze solárních panelů na vesmírné lodi.

Je to sice zlomek tahu, který dnes využívají lehké iontové pohony, které jsou používány v lodích NASA, ale je to pořád o hodně víc než několik mikronewtonů za kilowatt, jež produkují lehké plachetnice, které nyní používají radiaci ze slunce.

O nápadu se poprvé zmínil britský inženýr Roger Shawyer. Tvrdil, že pohon není bezreakční, že tah vzniká z tlaku radiace. Mikrovlny uvnitř dutiny vytváří nerovnováhu radiace, která tlačí na dutinu a vytváří tah.

Experti jsou skeptičtí. Neexistuje žádné teoretické vysvětlení, které by objasňovalo, jak motor funguje. Vědci, kteří výzkum hodnotili, neobjevili vady v metodě výzkumu, což je dobré znamení. Neznamená to ale nutně, že se vědci z NASA nemohli splést. V každém případě bude objev dále testován a i kritici jsou zvědaví, jak to dopadne. 

sinfin.digital